Prostějovský Oděvní podnik je v úpadku. Rozhodl o tom v pondělí Krajský soud v Brně. ČTK to zjistila v insolvenčním rejstříku na www.justice.cz. Největší tuzemský výrobce oděvů, který zaměstnává asi 1500 lidí, je od minulého týdne v insolvenci. Soud o zahájení insolvenčního řízení požádala sama firma, která dluží věřitelům přes 1,6 miliardy korun. Chce nadále zachovat výrobu.

Insolvenčním správcem soud jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Rozhodl také o první schůzi věřitelů, která uskuteční 2. března v budově brněnského krajského soudu. Věřitelé na ní mimo jiné zvolí věřitelský výbor.

OP podal u brněnského krajského soudu návrh na zahájení insolvenčního řízení proto, že věřitelské banky firmě neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank. Dvě ze tří, podle dřívějších informací Hospodářských novin Raiffeisenbank a Citibank, ale odmítly. Firma bankám dluží asi 1,3 miliardy korun.

O budoucnosti firmy rozhodnou věřitelé

Podnik vyhlášení úpadku očekával. Generální ředitel OP Jiří Tuvora minulý týden řekl, že stále věří v zachování výroby a zaměstnanosti. O budoucnosti firmy však rozhodnou věřitelé. Vedení OP chce zlepšit situaci firmy zefektivněním výroby, změnou obchodní sítě či prodejem budov odštěpných závodů, ve kterých firma již nevyrábí. Podnik v minulosti uzavřel své provozy v Ostravě, Uherském Hradišti, Olomouci a Lošticích.

Pracovníci podniku nyní pracují jen čtyři dny v týdnu. Podle ředitele OP zavedl čtyřdenní pracovní týden proto, aby výrobní kapacity byly efektivně využity a podnik nemusel propouštět.

OP ještě na začátku roku 2008 zaměstnával více než 3000 lidí, nyní má 1500 zaměstnanců. Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy Kč při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun. Ještě v roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun. Tržby tuzemských oděvních podniků negativně ovlivňují kurzové výkyvy a levná pracovní síla v Asii.