Policie zasáhla proti demonstrantům v několika venezuelských městech. Protesty, kterých se účastnily především studenti, vypukly kvůli zákazu televizní stanice RCTV, která byla kritická vůči vládě.

Podle BBC zemřel při střetech mezi příznivci a odpůrci prezidenta Huga Cháveze ve městě Merida jeden student a několik policistů bylo zraněno.

Vlivná soukromá venezuelská televizní stanice RCTV, jejíž zákaz novou vlnu nepokojů vyvolal, nevysílá od neděle. Regulační orgán CONATEL nařídil přerušit její vysílání, protože neodvysílala dva projevy prezidenta Huga Cháveze. Pro televizní stanice považované za národní, které mají ve svém týdenním vysílání přinejmenším 30 procent domácí produkce, je přenos prezidentských prohlásení povinný.

Současně s RCTV bylo ze stejných důvopdů přerušeno vysílání pěti dalších menších televizních stanic s tím, že regulační orgán podmínil obnovu vysílání „respektováním platných zákonů“.

Právní poradce RCTV Ellias Bittar oznámil, že společnost bdue žádat anulaci nynější regulační úpravy, která „vládě umožňuje persekvovat svobodná média ve Venezuele“. Podle Wiliama Echeverríy, předsedy Národní rady novinářů, zákrok proti RCTV „ohrožuje demokracii v zemi, protože lidé potřebují, aby bylo respektováno právo na odlišný názor“.

Měření sil

Vysílání televizní stanice známé kritickými postoji vůči prezidentovi Chávezovi přišlo v době, kdy značná část veřejnosti zneklidňují dopady masivní devalvace domácí měny, bolívaru, a zhoršující se ekonomické situace. Inflace ve Venezeule loni přesáhla 25 procent a devalvace z minulého týden ji ještě dále podpoří.

V úterý zároveň odstoupil z funkce viceprezident a zároveň ministr obrany Ramon Carrizalez, podle vlastního vyjádření z osobních důvodů. Na post ministryně životního prostředí rezignovala také jeho žena Yubiri Ortegová.

Letošní rok se stane ve Venezuele měřením sil mezi vládou a opozicí, protože v září se mají konat parlamentní volby.

Související