Letoun T-50, prototyp ruské stíhačky páté generace Suchoj PAK FA, se v pátek poprvé vznesl do vzduchu. Ruské ministerstvo obrany plánuje nový stroj nakupovat od roku 2015.

Nová ruská stíhačka má být odpovědí na americký letoun F-22 Raptor, který je však už zařazen do americké výzbroje. První let Raptor absolvoval před více než deseti lety, v roce 1997.

"Dnes se v Komsomolsku na Amuru uskutečnil první let letounu páté generace. Let trval přibližně 45 minut a proběhl normálně. Letadlo si vedlo velmi dobře. Všechna naše očekávání od prvního letu se splnila. Premiéra byla úspěšná," řekla televizi Rossija 24 mluvčí společnosti Suchoj Olga Kajukovová.

První zkušební let stroje se plánoval na čtvrtek, ale kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám na Dálném východu byl o 24 hodin odložen.

V Komsomolsku se má nová stíhačka Suchoj, zatím známá pod ruskou zkratkou PAK FA, vyrábět. Další letové zkoušky mají následovat na základnách v okolí Moskvy a Astrachaně.

Hlavním zadáním stíhačky páté generace má být vybojování vzdušné nadvlády, ale stroj má být víceúčelový a schopný útočit na vzdušné i pozemní cíle v jakémkoliv počasí a době. Vyznačovat se má mimořádnou obratností, obtížnou zjistitelností radary a infračervenými čidly i schopností vzlétat a přistávat na drahách o délce jen 300-400 metrů. Osm ze 16 závěsů pro výzbroj je umístěno uvnitř stroje.

Ministerstvo obrany plánuje nakupovat nové stroje už od roku 2015. Podle skeptičtějších analytiků bude Rusku trvat od premiérového testovacího letu nejméně deset let, než se začne nová stíhačka sériově vyrábět.

Do té doby má být do ruské výzbroje zařazena stíhačka Suchoj Su-35, označovaná za stroj generace 4++. Ruské letectvo si zatím objednalo 48 z těchto strojů, které podle různých zdrojů mají být do výzbroje zařazeny letos či napřesrok.
Související