V telefonátu z konce předminulého týdne, který piráti manželům povolili, si oba stěžovali, že je únosci bijí a především, že pokud za ně nebude zaplaceno výkupné ve výši sedm milionů dolarů (zhruba 127,4 milionu korun), do tří čtyř dnů je zabijí.

Paul a Rachel Chandlerovi se dostali do rukou pirátů, když se plavili na své malé jachtě ze Seychel do Tanzanie. Jejich plavidlo bylo jediným měním, které měli.

Přestože za manželský pár požadovanou sumu nikdo nezaplatil, piráti zatím svou hrozbu nesplnili. Naopak povolili somálskému lékaři, aby je prohlédl, a navíc svolili, aby spolu s ním přišel i francouzský novinář z AFP.

V pohublé tváří šestapadesátileté paní Chandlerové byly jasně patrné stopy napětí, které zesílilo poté, co ji piráti před několika týdny odloučili od manžela. „Zacházejí s námi špatně a už nám nezbývá mnoho času,“ postěžovala si v neděli. „Prosím pomozte nám.“

Bezdětný pár však nemá nikoho, kdo by za ně požadované výkupné složil. Když jim piráti oznámili, že je zabijí, pokud výkupné nedostanou, pokusili se telefonicky nějaké peníze sehnat. Marně.¨

Stav Rachel Chandlerové se od té doby o dost zhoršil. Podle somálského lékaře Mohameda Helmi Hangula má víc než pocuchané nervy, kvůli čemuž trpí nespavostí. „Je úzkostlivá, disorientovaná, pořád dokola se ptá, co je s jejím manželem, v podstatě už je duševně nemocná,“ řekl lékař, jemuž trvalo tři týdny, než mu piráti umožnili britský pár navštívit.

V zajetí velmi pohubla, doktor konstatoval, že je doslova kost a kůže. Měla horečku a trpěla kašlem.

Ve videu, které novinář z AFP pořídil, Rachel Chandlerová říká: „Jsme nevinní, neudělali jsme nic zlého. Potřebujeme, aby nám odsud pomohla britská vláda nebo kdokoliv jiný. Prosím, pomůže nám někdo. Vláda nebo někdo jiný?“

Britská vláda však již dříve jasně řekla, že v souladu s dlouhodobou politikou pirátům nebude ustupovat a nic nezaplatí.

Doktor Hangul s sebou nesměl vzít žádné léky, tak alespoň napsal recept, který předal pirátům. „Dal jsem jim ho a řekl jim: Vaši zajatci mohou zemřít. Jestli za ně chcete peníze, tak s nimi zacházejte dobře. Umožněte jim, ať jsou zase spolu,“ popsal později jednání s únosci.

Britský ministr zahraničí David Miliband mezitím zopakoval, že se vláda nehodlá zapojit do žádné akce, která by souvisela s vyplacením výkupného. Mluvčí jeho úřadu ovšem v souvislosti s únosem manželského páru řekl: „Děláme vše, abychom zajistili jejich propuštění.“

Podívejte se na video, které natočil novinář AFP