Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal státní výnos o kontrole internetu.

"K zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů budou muset poskytovatelé internetových služeb od 1. července letošního roku rozkrýt, zda své služby poskytují pro počítače nebo mobilní telefony, a také zaručit ochranu poskytovaných informací," uvádí se ve výnosu. Podle něj poskytovatelé internetových služeb musí své stránky do 24 hodin uzavřít, pokud je o to státní orgán požádá.

Lukašenko nedávno při svém úřadu zřídil takzvané operativně analytické centrum (OAC), které má právo omezovat provoz v běloruské doméně a také kontrolovat elektronickou poštu Bělorusů.

"Přístup na naši internetovou stránku i na kteroukoli jinou opoziční stránku může být zablokován na žádost takzvaného analytického centra. Je to smyčka na krku internetu, poslední oblasti svobodného tisku v Bělorusku," řekla AFP správkyně domény opoziční skupiny Charta 97.


V Bělorusku fakticky neexistuje nezávislý rozhlas ani televize, nestátní noviny byly umlčeny. Internet se tak stal jediným zdrojem nezávislých informací a autoritářský režim s tím chce napříště skoncovat.

Související