Někdejší vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić, který se má zpovídat u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, podal žádost o odklad obnovení svého procesu.

"Doktor Radovan Karadžić uctivě žádá o oddálení data 1. března stanoveného pro obnovení procesu," zveřejnil Karadžičův požadavek haagský soud. Pošlapáno prý bylo mimo jiné jeho právo na volbu právního zástupce, což údajně Karadžičovi znemožňuje přípravu na proces i osobní účast na něm. Karadžić si prý už minulý čtvrtek stěžoval zejména na omezený přístup k telefonu v haagské vazební věznici.

Obžalovaný si stěžuje zvlášť na to, že soud mu neposkytuje dostatečný prostor na konzultace svého případu s právními poradci, kteří mu mají pomoci s přípravou na účinnou obhajobu. Karadžić údajně tvrdí, že soud, během něhož nemůže mít po ruce právníka nebo vyšetřovatele, bude fraškou.


Někdejší šéf bosenských Srbů bojkotoval už první tři dny svého procesu na konci října. I tehdy tvrdil, že nemá dost času se připravit na obhajobu. Ještě minulý týden ovšem vyslovil ochotu přednést úvodní slovo během prvních dvou plánovaných procesních dnů.

Obžaloba tribunálu předložila seznam prvních ze 159 svědků, kteří mají být po obnovení soudu s exprezidentem Republiky Srbské předvoláni. Mezi nimi má být například bývalý bosenskosrbský ministr vnitra Momčilo Mandić.

Čtyřiašedesátiletý Karadžić je obžalován z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, jichž se prý dopustil během bosenské války v letech 1992-1995. Dopaden byl v červenci roku 2008 v Bělehradě po 13 letech ukrývání. Hrozí mu doživotní vězení.
 

Související