Čína vzkázala USA, že případná schůzka mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a tibetským duchovním vůdcem dalajlamou by výrazně zhoršila vztahy mezi oběma zeměmi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení představitele čínské vlády Ču Wej-čchüna.

Na tiskové konferenci Ču Wej-čchün uvedl, že čínská vláda vehementně odmítá jakoukoliv schůzku mezi Obamou a dalajlamou. Setkání "by bylo v rozporu s mezinárodně přijatelnými zvyky a vážně by ohrozilo čínsko-americké politické vztahy," uvedl.

Podle Reuters se v poslední době množí spekulace, že se Obama s tibetským duchovním vůdcem sejde při jeho návštěvě USA v příštích měsících. Bílý dům ale zatím setkání nepotvrdil. Americký prezident měl možnost se s dalajlamou setkat již loni, ale neučinil tak, neboť si před svou cestou do Číny nechtěl zkazit vztahy s tamními představiteli.


Peking obviňuje dalajlamu ze snahy o získání nezávislosti pro svou vlast, ten to však odmítá s tím, že mu jde jen o rozsáhlou autonomii pro Tibet v rámci Číny. Dalajlama žije v indickém exilu od svého útěku z Číny po nezdařeném protičínském povstání v Tibetu v roce 1959. V indické Dharamsále žije i exilová tibetská vláda.