"K dnešnímu datu naměřil více než 15 tisíc datových vzorků. "Vědecká fáze projektu bude zahájena na počátku února, jakmile bude ukončeno testování družice," informoval Leoš Kopecký z Astronomického ústavu Akademie věd.

Vědci budou detailně zpracovávat data a dál vyvíjet přístroje pro účely budoucích kosmických projektů ve vesmírném centru v Ondřejově. Úplná znalost ionosférického prostředí není podle Kopeckého důležitá jen z čistě vědeckého hlediska. Intenzivní sluneční činnost způsobuje masivní geomagnetické bouře a představuje riziko poškození komunikačních a navigačních družicových systémů, pozemních elektrických rozvodných sítí a potrubí.

Češi se budou podílet i na další misi ESA

Češi se budou podílet i na další ze série technologických misí ESA Proba-3, jejímž hlavním úkolem bude demonstrace možností synchronního letu více družic ve formaci.


Proba-3 je tvořena dvěma nezávislými družicemi schopnými precizní spolupráce, vzdáleny od sebe budou 150 metrů. Obě družice budou neustále orientovány na Slunce, celý systém tak bude simulovat úplné sluneční zatmění, jak je známo z pozemních podmínek. Toto "kosmické zatmění" ale nebude trvat jen pár minut, ale bude možné jej sledovat prakticky trvale.

Speciální dalekohled sestavený pro projekt Proba-3 bude mít celou sérii speciálních filtrů pro pozorování sluneční koróny. Na jeho vývoji se budou podílet rovněž čeští vědci a firmy. Předpokládaný start satelitu je v roce 2012.