Francie dokazuje, že svůj zákaz nošení muslimských závojů, které zahalují obličej, myslí vážně a bude ho důsledně prosazovat. Vláda totiž odmítla udělit občanství muži kvůli tomu, že vyžadoval po své manželce nošení sporného oděvu.

„Během vyšetřování a při pohovoru vyšlo najevo, že tato osoba nutí svou manželku k nošení závoje, který zahaluje celé tělo, čímž jí odpíral svobodu vycházet bez zahaleného obličeje a popřel principy sekularismu a rovnosti mezi muži a ženami,“ uvedl ministr v prohlášení.

Manželka žadatele o občanství, jehož národnost úřady nesdělily, je Francouzka.

Francouzská parlamentní komise minulý týden doporučila ke schválení zákon, který zakazuje nošení závojů, které by zahalovaly celý obličej. V něm také stojí doporučení, aby lidem, kteří se hlásí k „radikálním náboženským praktikám“ nebylo uděleno občanství.

Protože zákon zatím nevstoupil v platnost, rozhodl v aktuálním inistr o neudělení občanství pomocí dekretu. Premiér Francois Fillon už oznámil, že ho podpoří.

„Tento dekret podepíšu. Je namířen proti radikálnímu vyznavači náboženství, který prosazuje oddělení mužů a žen do jim příslušejících domovů a který odmítá podat ruku ženě. Pokud nezmění svůj postoj, není pro něj v této zemi místo. Přinejmenším nedostane občanství,“ řekl premiér rozhlasové stanici Europe 1.

Související