Vládní většina v italské Poslanecké sněmovně schválila návrh zákona, který by ve svých důsledcích zablokoval až na půldruhého roku dva nynější soudní procesy proti předsedovi vlády Silviu Berlusconimu. Návrh musí ještě schválit Senát, ale tam má Berlusconiho pravice také pohodlnou většinu.

Schválený "zákon o legitimní zábraně" umožňuje předsedovi vlády a ministrům, aby s odvoláním na to, že jsou příliš zaneprázdněni vládními úkoly, požádali o šestiměsíční pozastavení procesů, které jsou proti nim případně vedeny. Soudce přitom nemá prakticky možnost žádost odmítnout a žádost je možné ještě dvakrát opakovat.

Praktickým důsledkem může být pozastavení dvou procesů proti Berlusconimu až o 18 měsíců. Vládní pravice chce během této doby prosadit ústavní dodatek, který by čtyřem nejvyšším představitelům země - prezidentovi, předsedovi vlády a předsedům obou parlamentních komor - zajišťoval imunitu.

Zákon byl schválen poměrem hlasů 316 ku 239. Podle kritiků je jeho hlavní cíl uchránit Berlusconiho před odsouzením.


Berlusconi, který jako podnikatel vládne obrovské mediální říši, je souzen kvůli údajným daňovým únikům a kvůli obvinění, že si koupil falešné svědectví ve svůj prospěch. Oba procesy byly obnoveny poté, co počátkem října ústavní soud zamítl zákon, který zajišťoval trestní imunitu nejvyšším státním představitelům po dobu trvání jejich mandátu. Berlusconi si jej dal odhlasovat krátce po návratu k moci v dubnu 2008.

Související