Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se písemně omluvil španělskému poslanci Gasparu Llamazaresovi za to, že bez jeho vědomí použil jeho fotografii při vytváření dnešní možné podobizny nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina. Informovala o tom agentura APA.

Zástupce šéfa FBI Christian Hassell podle rakouské agentury uvedl, že FBI chápe Llamazaresovo rozhořčení a lituje této politováníhodné chyby. V žádném případě však prý jeho snímek nevybrali agenti úmyslně. Foto nalezli na internetu a nevěděli, o koho se jedná.

Llamazares však podle APA považuje za nepravděpodobné, že by si technici mezi miliony dalších fotografií vybrali náhodně právě tu jeho. Domnívá se, že zde mohla sehrát roli jeho levicově orientovaná politika. Vyzval FBI, aby španělské vládě otevřeně sdělila, jaká data o něm i o dalších politicích agenti úřadu shromáždili. Zvažuje také, zda na FBI podá v této věci žalobu. Také Madrid požaduje po Washingtonu hlubší vysvětlení celé záležitosti.

FBI nejprve uvedla, že zveřejnila novou podobiznu bin Ládina na základě jeho fotografie z předchozích let. Poté však přiznala, že pro tvorbu snímků, jejichž účelem bylo upravit bin Ládinovu podobu v souladu s postupujícím věkem, použili agenti také fotografii Llamazarese. Identita politika prý nebyla odpovědnému pracovníkovi známa.
Bývalý lídr koalice španělských levicových stran Izquierda Unida (IU) Llamazares nad snímky vyjádřil velké rozhořčení. Jelikož bude spojován s nejhledanějším mužem světa, nebude se prý v USA již cítit bezpečně.

Po bin Ládinovi, jenž je obviněn z teroristických útoků na USA ze září 2001, pátrají Spojené státy již řadu let. Odměna na jeho dopadení činí 50 milionů dolarů (asi 900 milionů korun).

Podle vyšetřovatelů se bin Ládin nachází pravděpodobně v okolí hranice mezi Pákistánem a Afghánistánem. V minulosti se již několikrát objevily spekulace, že je po smrti, ty však nebyly nikdy potvrzeny.

Bin Ládin se naposledy objevil na videu zveřejněném v září 2007. Záznam byl ale zřejmě staršího data.
Související