Dobrá zpráva pro trenéra fotbalové reprezentace Michala Bílka: záložník Jan Polák z bruselského Anderlechtu už po operaci kolenních vazů trénuje s míčem. Začátkem března by se záložník rád připojil k mužstvu a do konce jarní sezony věří, že se objeví na hřišti.

Co koleno dovolí

Po pěti měsících od operace se stav operovaného kolena lepší. "Nic mě v něm nebolí. Jen se objevil takový zánět, jak je  část svalu slabší. Trošku to zabolelo, ale dal jsem si oraz a už se to zase zlepšilo. Je to nahoru dolů. Člověk si musí někdy orazit a potom zase může dělat, co mu koleno dovolí," řekl Polák.

Už nějakou dobu se připravuje sám. "Trénuju postupně. Co se týká individuálního tréninku s balonem a kondice, tak jde o změny směru, skoky a takové věci, abych to do sebe dostal. Samozřejmě že pořád je tam trénink síly a stability, aby bylo to koleno silné a stabilní," líčil Polák. Je rád, že už se dostal na hřiště. "Je to příjemnější než být jen v posilovně," dodal.

Pokud vše půjde dobře, chce se na začátku března připojit k týmu. "Můžu si to naplánovat, ale když mi koleno prostě řekne: dej si oraz, tak se to třeba protáhne," prohlásil osmadvacetiletý fotbalista.

Poslední zápas odehrál loni v srpnu. "I když začnu trénovat s mužstvem, tak zezačátku bez soubojů. Teprve tak za dva týdny si třeba vyzkouším zápas za béčko. Uvidíme, těžko to můžu plánovat," pokračoval Polák.

Zdravotních problémů si v poslední době užil dost, proto nic nechce uspěchat. "Bohužel teď nemám mistrovství světa, není žádná velká akce. Takže se prostě budu snažit udělat všechno proto, abych se dal úplně do pořádku, i kdyby to třeba mělo trvat o něco delší dobu," řekl Polák.

"Nechci, aby se mi rekonvalescence protahovala nějakými zbytečnými zraněními," řekl hráč, kterého připravila zranění v uplynulých dvou podzimních sezonách o závěr kvalifikace pro mistrovství světa. Teď si přeje, aby byl stoprocentně připravený na zářijový start evropské kvalifikace.

Čtyři Češi v belgickém týmu

Během marodění přibyl v Anderlechtu další krajan. Středopolař Lukáš Mareček se stal po brankáři Danielu Zítkovi a obránci Ondřeji Mazuchovi třetím Čechem, s nímž ve vedoucím klubu belgické ligy působí.

"Navíc tu ještě předtím byl Standa Vlček. Je příjemné, když máte někoho, s kým si může pokecat nebo někam jít," pochvaloval si Polák.

Brankáře Zítku hodně zbrzdilo těžké poranění kotníku a zlomenina lýtkové kosti. "Tím zraněním, které trvalo skoro rok, přišel o post jedničky. Nyní je v pozici třetího gólmana. Když byla možnost, chytal za béčko. Bude to mít těžké, protože sezona jde dobře a zatím není důvod nic měnit," dodal Polák.

Související