Namíchnout operátorku tísňové linky chtěl údajně loni v srpnu jedenapadesátiletý Miroslav Košák z Plzeňska, jenž na čísle 112 pohrozil otrávením vody v Plzni. Jeho výhrůžka tehdy spustila rozsáhlá opatření hasičů, vodárny i policie.

Dnes kvůli tomu stanul Košák před krajským soudem, za šíření poplašné zprávy a pokus o vydírání mu hrozí až 12 let vězení. Patnáctkrát trestaný a nyní nezaměstnaný muž svého činu lituje a tvrdí, že na linku chtěl po činu zavolat znovu a omluvit se.

Operátorce na číslo 112 zavolal Košák loni 24. srpna ráno. Vyzkoušet chtěl prý nový mobil bez sim karty, v jehož nabídce se mu objevilo jen nouzová linka. Ženě se začal svěřovat se zdravotními problémy, ta mu ale údajně odsekla a sluchátko položila. "To mě naštvalo, tak jsem zavolal znovu a řekl, že jestli mi nedá pět milionů, tak to (sarin) vypustím ve vodárně," uvedl obžalovaný.

Na jedovatou látku si vzpomněl proto, že předtím četl v novinách o útoku sarinem v japonském metru. "Žádný sarin jsem nikdy neměl a ani nevím, kde by se dal sehnat," řekl dnes před soudem.

Protože chtěl, aby jeho výhrůžka zněla trochu věrohodně, řekl si také o peníze. "Bylo mi ale hned jasný, že je nemohu dostat," dodal. Soudu přiznal, že čin spáchal v opilosti, když do rána seděl v hospodě v Radčicích, vůbec nespal a popíjel.

Po zhruba půl hodině od telefonátu se rozhodl, že na tísňovou linku zavolá znovu a přizná, že si dělal legraci. "Volal jsme tam, ale ozval se mi nějaký chlap, dostal jsem strach, že to bude někdo od policie a mohl by mě zjistit nebo mi vynadat," vysvětlil. Proto zavěsil. Soudu dnes řekl, že netušil, jaká opatření jeho telefon spustí a myslel, že "se to nechá být".

Jeho výhrůžka ale v Plzni odstartovala rozsáhlá mnohahodinová opatření, policisté okamžitě začali střežit okolí vodárenských objektů, specialisté průběžně prováděli kontrolní rozbory vody, aby zjistili případnou kontaminaci jedovatou látkou.

Muže, jenž žije v rekreační chatce, policie dopadla po zhruba 40 hodinách. Vodárna Plzeň po něm u soudu nyní žádá náhradu škody ve výši necelých 5000 korun, a to za práci svých zaměstnanců, kteří objížděli a kontrolovali vodojemy. Hasiči vyčíslili náklady na své výjezdy i odvozy vzorků vody na rozbor do laboratoře v Třemošné na necelých 6000 Kč. Jednání je nařízeno i na další dny.