Evropská unie má po měsících zdlouhavých debat konečně novou Evropskou komisi, tedy jeden z klíčových orgánů. Sbor komisařů včetně českého zástupce Štefana Füleho v úterý schválili europoslanci. Stalo se tak i přesto, že řada z nich šéfa EK Josého Barrosa i některé členy jeho týmu ostře kritizovala.

Komisi podpořilo celkem 488 poslanců. 137 jich přitom bylo proti a 72 se hlasování zdrželo. Většina z 22 českých europoslanců komisi zřejmě přímo nepodpořila.

Nejsilnější český blok z ODS, který tvoří devět členů, se podle informací těsně před hlasování plánoval zdržet. Komunisté, kteří mají čtyři zástupce, chtěli podle Miloslava Ransdorfa hlasovat proti. Pro naopak byli oba lidovci i sociální demokraté, kteří mají sedm zákonodárců.

Komise v EU připravuje novou legislativu a dohlíží na dodržování stávajících norem. Dává například pokuty firmám utvářejícím kartely nebo může pohnat země bloku před soud, pokud neplní dohodnutá pravidla.

Česko dosud zastupoval bývalý premiér Vladimír Špidla, který měl na starosti sociální otázky a zaměstnanost. Nyní ho vystřídá někdejší ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle, který se bude věnovat rozšíření nyní 27členné EU.

Nová komise, která je výsledkem loňských voleb do EP, měla podle prapůvodní vize začít pracovat od listopadu. To však zhatilo zpoždění vstupu lisabonské smlouvy o reformě EU v platnost.

Europoslanci zatím nerozhodovali o jednotlivých kandidátech na komisaře, nýbrž o komisi jako celku. Hlasovat o ní měli už 26. ledna, to ale zase zmařilo stažení bulharské kandidátky Rumjany Želevové, kterou zákonodárci ostře kritizovali a hrozilo, že by mohla kvůli tomu padnout i celá komise. Bulharsko ale kontroverzní adeptku nakonec vyměnilo, čímž otevřelo cestu ke schválení komise.

José Manuel Barroso bude šéfem EK už podruhé - ve funkci staronového předsedy evropské exekutivy ho Evropský parlament potvrdil již 16. září 2009.

Související