Chyba pilota údajně zavinila lednovou havárii etiopského letadla u libanonského pobřeží, při níž zahynulo všech 90 lidí na palubě. K tomuto předběžnému závěru dospěl tým vyšetřovatelů na základě informací z černých skříněk, řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s šetřením nehody.

Záznamníky letových údajů odvezl v pondělí tým složený z libanonských, francouzských a etiopských zástupců do Francie k další analýze.

Černé skříňky byly vytaženy z moře u Bejrútu v neděli. Libanonské a mezinárodní pátrací týmy rovněž lokalizovaly části trupu letadla, v nichž je zřejmě uvězněna většina těl. Dosud bylo z vody vytaženo nejméně 23 těl obětí.

Letadlo společnosti Ethiopian Airlines, které mířilo do Addis Abeby, se 25. ledna zřítilo krátce po startu na letišti v Bejrútu do Středozemního moře. Do vzduchu šlo za prudké bouře a je už jisté, že pilot startoval příliš rychle a neuposlechl pokynů řídící věže, aby změnil směr. Před tím, než stroj zmizel z obrazovek radarů, letadlo provedlo prudký obrat a poté se jako planoucí koule zřítilo do moře.

Libanonský ministr zdravotnictví Muhammad Džavád Chalíf v úterý jako první libanonský oficiální činitel veřejně řekl, že letadlo krátce po startu "explodovalo za letu".

"Letadlo vybuchlo za letu a jeho trup, stejně jako těla osob na palubě, se rozptýlily do moře, na různá místa," řekl ministr novinářům na vysvětlenou, proč nebyla některá těla nalezena vcelku.

Související