Začalo to rvačkou mezi školáky, skončilo na předních stránkách francouzských médií. Když se čtrnáctiletý chlapec na základní škole Gambetta pokusil dát ránu pěstí své o dva roky starší spolužačce, tři dívky se je pokusily odtrhnout.

Ředitel školy nahlásil incident policii, která všechny účastníky rvačky pozatýkala. Čtrnáctileté studentky si nyní stěžují na nepřiměřené zacházení, v zadržovací cele totiž strávily mezi deseti a dvanácti hodinami a chlapec, jenž incident vyvolal, údajně dokonce 25 hodin. Policie se ke školákům prý navíc chovala „hulvátsky“.

"Přestaň si ze mě utahovat, nebo ti to (zadržení) prodloužím o 24 hodin," hrozili policisté podle deníku Le Parisien zadrženým. Matka jedné z dívek si navíc v rozhlase stěžovala, že policisté si pro dceru přišli domů, odvedli ji v pyžamu a nasadili želízka jako nebezpečnému kriminálníkovi.

Přestože takový popis zákorku policie popírá, vznesené obvinění nyní vyšetřuje pařížský policejní prefekt  Michel Gaudin.

Zákaz nočního vycházení

Celý incident vyvolal ostrou kritiku ze strany levice. Představitelé francouzské komunistické strany citovaní Le Parisien tvrdí, že dívky se staly obětí výkonnostních statistik upletených vládou na úřady. Ty vyplňují nejrůznější kolonky mimo jiné o počtu zadržených v problémové pařížské oblasti, aby ukázaly, že svou práci nezanedbávají.

O polemice kolem zadržení píše i středeční vydání levicového deníku Libération, který případ dává do souvislosti se zasedáním parlamentu, jenž v úterý začal projednávat zákon o posílení vnitřní bezpečnosti.

Ten má mimo jiné umožnit zakázat dětem mladším 13 let vycházet bez doprovodu dospělých. Úřady by mohly tento zákaz vyhlásit pokud usoudí, že by přítomnost dětí na ulici mohla ohrozit jejich zdraví, bezpečnost, výchovu a morálku. Rodičům by v případě porušení nařízení hrozila pokuta až 450 eur (přes 11 tisíc korun).

Opilým řidíčům zabaví vozidlo

Už nyní jsou přitom zákony vůči mládeži poměrně přísné - děti od 13 do 16 let mohou být zadržovány až 24 hodin pro podezření ze spáchání trestného činu či jen z úmyslu takový čin uskutečnit.

V rámci projednávaného zákona se diskutují a další sporná opatření. Například v případě řízení bez řidičského průkazu nebo při opakovaném řízení pod vlivem alkoholu, budou moci úřady auto zkonfiskovat, pokud bude provinilcem jeho majitel.

Návrh předpokládá také možnost soudně přinutit poskytovatele přístupu k internetu, aby zablokovali stránky s dětskou pornografií, zpřísnění postihu některých trestných činů, například vloupání, nebo s širšími možnostmi odposlechů při vyšetřování organizované kriminality.

Francouzské sdělovací prostředky předpokládají, že návrh vzbudí v parlamentu velké spory. Kritika se už ozvala z řad socialistické opozice i z řad soudců a advokátů. Podle jejich odborových organizací je to "kondenzát primitivní a nebezpečné ideologie, která řídí posuzování bezpečnostní problematiky už několik let, a ve jménu společnosti, kde se absurdita mísí s paranoiou, se v něm neužitečné kombinuje s nepřijatelným".