Špatné zacházení s osobami drženými ve věznicích a či zadržovanými na policejních stanicích na Slovensku kritizuje ve své zprávě zvláštní komise Rady Evropy. Podle ní se prý v těchto zařízeních stále vyskytují časté hromadné prohlídky nahých vězňů či špatné zacházení s mladými Romy. Z dokumentu Rady Evropy citovala agentura AFP.

Delegace expertů Evropského výboru proti mučení (CPT) sbírala v březnu a dubnu loňského roku svědectví o bití, výhrůžkách a urážkách mimo jiné ve věznici Leopoldov.

Podle zprávy rovněž ve věznici v Ilavě dochází k hromadným prohlídkám zcela nahých vězňů. "Celá sekce zadržených byla nucena nastoupit na chodbě; vězni byli zcela nazí a vězeňský personál jim nařídil dělat sérii předklonů proti zdi," píše se v dokumentu.

Slovenskem otřásl už před léty také případ Roma jménem Sendrei - chlapce, kterého v roce 2001 podle vyšetřovatele umučilo sedm policistů. Rom měl být bit obušky a "mlácen". Zemřel na poranění vnitřních orgánů. Tuto starší kauzu nicméně zpráva nezmiňuje.

CPT vyjadřuje politování i nad špatným zacházením se šesti mladými Romy na policejní stanici v Košicích. "Těmto mladým vyhrožovali policisté se psy, nutili je svléknout se a vzájemně se bít," připomíná zpráva případ z z loňského 21. března.

 

Dokument upozorňuje i na vyšetřovací vazbu, jejíž maximální délka byla na Slovensku prodloužena v některých případech ze čtyř na pět let. Tato lhůta patří k nejdelším v Evropě.

CPT, které bylo na podobné akci na Slovensku již počtvrté, na druhé straně vyjadřuje spokojenost s celkovým očividným zlepšením podmínek zadržení.