Blogy
Ondřej Filipec
Quo vadis Middle East?
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ve čtvrtek oznámil, že jeho země vyprodukovala první dávku uranu obohaceného na dvacet procent. Rozhlasový přenos jeho vystoupení při příležitosti 31. výročí islámské revoluce ale nebyl takový, jak by si ho zřejmě režim představoval.

„Příznivci opozice vykřikující „smrt diktátorovi“ byli právě slyšet v rádiu AN během přenosu projevu,“ informovala skupina Iran Election News na Facebooku. Tuto informaci potvrdil i list The Guardian.

Podle záběrů íránské státní televize vyšly do ulic tisíce lidí, aby vyjádřily režimu svou podporu. Na stránkách opozice i na internetových sociálních sítích se mezitím objevují zprávy o protivládních protestech v Teheránu a Tabrizu.

Souboj síly

Korespondent BBC uvedl, že jde možná o největší akci opozice od sporných červnových voleb. „Vláda a opozice se rozhodly udělat z tohoto dne velký souboj síly,“ popisuje reportér své dojmy z Teheránu.

Během cesty na shromáždění se stal terčem útoku opoziční vůdce Mehdí Karrubí, jeho syn potvrdil listu The Guardian, že útočníkem byli členové prorežimních milicí Basídž. Politik vyvázl bez zranění, demonstrací se pak ale už nezúčastnil.

Několik prominentních představitelů opozice bylo také krátce zatčeno, mezi nimi i vnučka jednoho z architektů islámské revoluce ajatoláha Chomejního s manželem nebo bratr bývalého prezidenta Muhameda Chatámího.

Na Twitteru se objevila i zpráva o střelbě ze strany policie, světová média ale hovoří spíše o použití slzného plynu nebo gumových projektilů.

Pro zahraniční novináře nicméně platí velká omezení, takže nemohou zprávy o rozsahu protestů či zásahu policie potvrdit na základě očitého svědectví.

Režimu vadí Google

Převážně studenti a mladí se snaží o svých akcích informovat svět skrze internet. Například tato skupinka studentů vykřikovala protirežimní hesla už v metru cestou na opoziční shromáždění.
(článek pokračuje pod videem)

List Wall Street Journal mezitím ve středu uvedl, že íránský režim připravuje opatření namířené právě proti šíření zpráv přes internet. Zvažuje totiž dlouhodobý zákaz e-mailové služby společnosti Google.

Společnost také informovala, že někteří z uživatelů Gmailu mají potíže s přístupem. „Můžeme potvrdit velký pokles v počtu přístupů. Přitom jsme zkontrolovali naše vlastní sítě a ujistili se, že fungují, jak mají,“ řekl agentuře Reuters mluvčí Googlu.

Jaderný stát

Přes protesty však podle oficiálních představitelů probíhají oslavy významného výročí podle plánů. „Jsme plně připraveni uskutečnit bezpečnou a nádhernou oslvau,“ řekl agentuře Fars šéf policie Ezmail Moghaddam.

Prezident ve své slavnostní řeči oznámil, že Írán je nyní „jaderným státem“. Zopakoval ale i své předchozí ubezpečení, že jeho země neusiluje o zisk jaderné bomby. „Máme kapacitu obohatit uran na více než 20 nebo 80 procent, ale neděláme to, protože takový uran nepotřebujeme,“ uvedl v projevu Ahmadínežád.

„Kdybychom chtěli vyrobit bombu, oznámili bychom to. Náš národ má dost odvahy na to, aby to otevřeně řekl a nebál se vás,“ vzkázal Západu.