Zástupci společnosti předali americkým soudům dokument, který odmítá tvrzení právníků, že plány zpřístupnit digitalizovanou světovou knižní produkci veřejnosti porušují volnou hospodářskou soutěž a ochranu autorských práv.

Google v prohlášení poukazuje na to, že plán zpřístupnit miliony knih nejširší veřejnosti "je přesně tou prospěšnou inovací, kterou má antimonopolní legislativa v úmyslu podporovat".

Spor o digitalizaci knih se v USA táhne od roku 2005, kdy Google za jeho plány zažalovaly některé organizace vydavatelů a autorské svazy. Google vyhotovil návrh smlouvy, který podle zástupců společnosti výhrady řešil. Po dohodě s vydavateli a autory Google předložil loni v listopadu návrh ke schválení americkému soudu.

Google se tehdy mimo jiné zavázal, že uhradí 125 milionů dolarů autorům, jejichž díla měla být digitalizována bez jejich vědomí, a že zřídí takzvaný fond knižních práv, z něhož budou vypláceny odměny autorům a svazům, které budou souhlasit s digitalizací. Americký soud ale přesto návrh smlouvy odmítl.

Proti plánu na digitalizaci knih je i konkurence

Ve čtvrtečním prohlášení Google stanovisko americké justice znovu vyvrací. Nešetří přitom ani kritikou internetové konkurence. "Konkurenti jako Amazon vyjadřují znepokojení nad posílením tržních pozic Googlu, ale opomíjejí přitom, že jsou sami na trhu dominantní," uvádí společnost.

Proti plánům Googlu na digitalizaci knih se kromě amerického ministerstva spravedlnosti staví například i společnosti Yahoo a Microsoft a Americký národní svaz spisovatelů. Veřejné knihovny nejsou proti, ale ostražitě sledují vývoj.

Loni v prosinci soud ve Francii v obdobném sporu rozhodl v neprospěch Googlu. Podle pařížského soudu porušil Google autorské právo, když zveřejnil na internetu texty francouzských knih. Společnost musí zaplatit 300 tisíc eur (7,9 milionu Kč) jako náhradu vzniklé škody.