Síly Severoatlantické aliance pod vedením amerických vojáků zahájily v noci na dnešek jednu z nejrozsáhlejších vojenských akcí od invaze do Afghánistánu v roce 2001.

K prvním střetům mezi vojáky NATO a příslušníky radikálního hnutí Taliban došlo ve městě Mardžáh v provincii Hílmand. Cílem operace, do které se má postupně zapojit 15.000 vojáků, je dobýt poslední bašty Talibanu na afghánském území.

První vlny útoku se zúčastnilo přibližně 4800 amerických vojáků a 1500 příslušníků afghánských sil. Vojáci byli v několika vlnách dopraveni helikoptérami přes minová pole k městu Mardžáh, kde se střetli se vzbouřenci. Z místa bojů se ozývala kulometná střelba a střelba z raketometů.

Na sever od města Mardžáh zahájily ofenzivu britské, kanadské a americké jednotky. Do bojů se zapojili také ženisté a tankové oddíly.

NATO dopředu o operaci informovalo místní obyvatelstvo, aby se zabránilo civilním obětem na životech. Vysoké ztráty z řad civilistů by totiž mohly oslabit podporu obyvatel afghánské vládě v protitalibanském tažení.

Lidé utíkají z místa bojů

Koaliční jednotky vyzvaly obyvatele, kteří oblast doposud neopustili, aby se ukryli ve svých domovech. Mnoho lidí před boji uprchlo do hlavního města provincie Laškargáhu a dopravní situace na silnici z města Mardžáh byla ještě v předvečer bojů kritická.

"První fáze operace probíhá velmi úspěšně," oznámil úřad hílmandského guvernéra. Taliban nastražil v okolí řadu výbušnin, ale doposud nedošlo k intenzivním střetům, dodal úřad.

Zatím nebyly zveřejněny žádné oficiální údaje o zraněných či případných obětech. Podle Reuters utrpěl nejméně jeden příslušník americké námořní pěchoty zranění od šrapnelu. Nejméně 20 povstalců bylo zabito a jedenáct zadrženo, uvedla AP.

Ofenziva, která je nejrozsáhlejší operací od doby, kdy americký prezident Barack Obama oznámil své rozhodnutí vyslat do země dalších 30.000 vojáků, je součástí strategie, jejímž cílem je obsadit do konce roku 2010 většinu území ovládaného povstalci.

Až budou tyto oblasti zajištěny a bude v nich obnovena běžná infrastruktura, měly by se americké jednotky v roce 2011 začít z Afghánistánu stahovat.
Související