Týden po druhém kole prezidentských voleb ukrajinská ústřední volební komise oficiálně vyhlásila jejich vítězem Viktora Janukovyče. Svou protikandidátku Juliji Tymošenkovou proruský šéf Strany regionů porazil o 3,48 procenta hlasů. Dosavadní premiérka stále odmítá uznat svou volební porážku.

Tymošenková v sobotu v televizním projevu k národu prohlásila, že má důkazy o volebních podvodech, jichž se její rival ve druhém kole prezidentských voleb 7. února údajně dopustil. "Chci jasně prohlásit, že Janukovyč není naším prezidentem. Ať už se v budoucnu stane cokoli, nikdy se nestane legitimně zvoleným prezidentem Ukrajiny," zdůraznila premiérka.

Současně televizním divákům slíbila, že nebude vyzývat k masovým protestům, jak to učinila, když během takzvané oranžové revoluce úspěšně zvrátila Janukovyčovo vítězství ve volbách v roce 2004.

Tehdy si kvůli volebním podvodům vynutila třetí kolo prezidentských voleb, v němž pak zvítězil kandidát prozápadních sil. "Nebudu vyzývat k dalšímu Majdanu (název náměstí, kde se demonstrace konaly) a nedopustím veřejné protesty," řekla v televizi Tymošenková.

Strana Blok Julije Tymošenkové v pátek zaslala ukrajinské ústřední volební komisi oficiální žádost o přepočítání volebních hlasů v 1200 obvodech na východě a jihu země. Strana tak učinila přesto, že mezinárodní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří na průběh voleb dohlíželi, jasně řekli, že volby byly čestné a transparentní v duchu běžných západních standardů.

Americký prezident, vedoucí představitelé Evropské unie a další významní politici už také Janukovyčovi k volebnímu vítězství blahopřáli.
Související