Místo srážky vlaků
 
ZVĚTŠIT MAPU

Na zatím 18 mrtvých a 125 zraněných se vyšplhal počet obětí pondělní havárie dvou vlaků v belgickém městě Halle. Jedenáct lidí bylo zraněno těžce. Stroje se srazily čelně v blízkosti nádraží. Oficiální bilanci uvedl v pondělí odpoledne guvernér provincie Vlámské Brabantsko Lodewijk De Witte. Tato bilance není konečná, řekl. Podle předešlých informací zahynulo až 25 lidí. Na místě nehody stále pracují záchranáři, někteří cestující jsou dosud uvězněni v poničených vagonech.

K nehodě došlo okolo 8:30 ráno necelých 20 kilometrů od Bruselu. Belgická média hovoří o vlacích spojujících Loveň s městem Braine-le-Compte a města Mons a Lutych.  Po incidentu byla  železniční doprava přerušena, a to i na hlavních tratích mezi Paříží a Bruselem.

Belgická média dávala nejprve neštěstí do souvislosti se špatným počasím - na místě sněžilo a byly namrzlé koleje. Policie ale začala vyšetřovat příčinu nehody a podle guvernéra příslušné provincie je zřejmě na vině jeden ze strojvůdců, který přehlédl červenou. 

Žádný z očitých svědků ani cestujících zatím neupozornil na nic zvláštního. "Nastala srážka, byla velmi silná. Najednou jsme se převrátili. Lidé byli v šoku. Dveře se zablokovaly," řekl médiím jeden pasažér z vlaku na trati Lutych-Mons. "Slyšel jsem jen obrovskou ránu," řekl novinářům jeden z kolemjdoucích. 

První záběry z místa nehody 

 

Pasažéři, které se podařílo zachránit a vyvázli jen s lehkým zraněním, byli podle dostupných informací převezeni do blízkého sportovního centra.  

Nejhůře poškozené jsou první vagony vlaku, v nichž cestovalo do práce až na 300 lidí. Vagony se silou čelního nárazu vzpříčily a zaklesly do sebe. Podle svědků právě především v nich umírali cestující nebo utrpěli vážná zranění. 

Podle mluvčího drah si nehoda vyžádala také velké škody na železnici, vážně byly poškozeny troleje. Pondělní incident je nejhorším železničním neštěstím v Belgii od roku 2001, kdy při kolizi dvou vlaků u Bruselu zahynulo osm lidí.

 

Související