Papež Benedikt XVI se během uplynulých dvou dní pokusil vyřešit podzimní pedofilní skandál v Irsku, kvůli kterému podali demisi čtyři biskupové a především se kvůli němu na Irsko upřela pozornost celého katolického světa. Sexuální zneužívání dětí kněžími je "ohavný čin", v současné krizi však musíte obstát se ctí, vzkázal papež na závěr jednání ve Vatikánu hlavním představitelům irské katolické církve.

Podle takzvané Murphyho zprávy, která byla zveřejněna loni v listopadu, irští katoličtí kněží několik desítek let zneužívali stovky děti a církevní hierarchie to kryla.

Papež označil sexuální zneužívání dětí a mladistvých nejen za ohavný čin, ale také za smrtelný hřích, který uráží Boha a zraňuje důstojnost člověka, kterého vytvořil dle obrazu svého, stojí v oficiálním vyjádření Vatikánu zveřejněném na závěr dvoudenních jednání s irskými preláty.

Benedikt XVI si podle prohlášení Vatikánu uvědomuje, že vzniklou krizi nelze vyřešit rychle, ale irská církev jí musí čelit se ctí a odvahou.

Obrovský skandál nehodlá papež řešit jen slovy. Nejvyšší hlava církve má podle zpravodajů z Vatikánu vydat pro irskou církev zvláštní pastorační list. A vzhledem k tomu, že aktivisté a oběti pedofilního zneužívání žádají a vysoké odškodné, přistoupí i na finanční vyrovnání. 

"Pověst církve byla vážně narušena"

Takzvaná Murphyho zpráva, zveřejněná koncem listopadu po třech letech vyšetřování, ukazuje, jak hierarchie irské katolické církve kryla zneužívání stovek dětí, jehož se dopouštěli katoličtí kněží v oblasti Dublinu po několik desítek let. Ve zprávě se také poukazuje na to, že irská policie nad mnohými stížnostmi na sexuální zneužívání zavírala oči, nebo tvrdila, že tyto případy nespadají do její působnosti.

Demisi po provalení tohoto skandálu podali čtyři biskupové. Papež Benedikt XVI. sexuální delikty kněžích odsoudil poprvé již loni v prosinci. Tehdy uvedl, že z aféry vyvodí důsledky.

Skutečnost, že si nakonec papež pozval představitele irské církve "na kobereček přímo do Vatikánu", svědčí o naléhavosti a důležitosti celé aféry. Ve Vatikánu byli jednání přítomni dokonce ministři pěti kongregací a podle korespondentů bylo evidentní, že se papež snažil tuto věc napravit. 

Aféra, která pronikla v listopadu na povrch, nicméně není jedinou, která by mohla církvi dělat vrásky. Potýkalo se s ní například Německo, kde během 70. a 80. let vyšlo najevo zneužívání mladistvých v elitní jezuitské škole v Berlíně.   

Samotný dokument zvaný Murphyho zpráva byl navíc zveřejněn jen půl roku poté, co jiná zpráva potvrdila zneužívání a týrání dětí v katolických internátních školách od 30. do začátku 90. let.

Související