Cena americké lehké ropy (WTI) v poslední hodině newyorského obchodování posílila o téměř tři dolary na 77,07 USD. Severomořská ropa Brent zpevnila o tři a čtvrt dolaru na zhruba 75,80 USD. Obchodováni na světovém ropném trhu je nadále slabé, protože v Asii se tento týden slaví svátky lunárního nového roku.

"Makroekonomický pesimismus se rozhodně vytrácí, protože řešení (řeckých problémů) již není daleko," řekl agentuře Reuters analytik Barclays Capital Amrita Sen. Podle analytika Phila Flynna z chicagské firmy PFGBest Research je však hlavním důvodem dnešního růstu cen ropy i dalších komodit pokles dolaru.

Euro se vůči dolaru vymanilo z blízkosti devítiměsíčního minima, protože obchodníci začali mít pocit, že pokles evropské měny kvůli Řecku zašel zřejmě příliš daleko. Ministři financí Evropské unie dnes stanovili termín půlky května, dokdy by měly Atény začít realizovat razantní úsporná opatření. Do měsíce mají Řekové předložit podrobný výpočet rozpočtových dopadů plánovaných opatření, a pokud nebudou stačit, budou muset podniknout další kroky.


Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád prohlásil, že Írán rázně odpoví na jakékoli snahy západních mocností uvalit na něj nové sankce kvůli jeho jadernému programu. Francie, USA a Rusko pohrozily Íránu sankcemi za to, že začal sám obohacovat uran na 20 procent. Írán je předním světovým vývozcem ropy a jeho jaderný program je v posledních letech významným zdrojem napětí na trhu.

Ropa se od počátku října obchoduje v relativně úzkém rozpětí mezi 69 a 84 dolary za barel. Její cena je tak sice zhruba dvojnásobná proti konci roku 2008, kdy se kvůli finanční krizi propadla pod 40 dolarů, avšak poloviční proti maximu asi 147 dolarů z července 2008.