Americký prezident Barack Obama se ve čtvrtek poprvé sejde s dalajlamou. Schůzka se koná v okamžiku, kdy Spojené státy opouštějí loňský vstřícný postoj k Číně, která šéfa Bílého domu před setkáním s tibetským duchovním vůdcem dopředu varovala. Ještě na podzim přitom se Obama před návštěvou Číny s dalajlamou na rozdíl od všech svých předchůdců od roku 1991 odmítl setkat, když nechtěl popudit čínské vůdce.

Podle internetového deníku Politico se ale americkému prezidentovi politika podané ruky vůči Pekingu neosvědčila. Čína ji totiž neopětovala. "Obamova administrativa přišla s nerealistickými očekáváními. "Všechna ta snaha o spolupráci nepřinesla příliš plodů," řekl deníku odborník na čínsko-americké vztahy John Delura.

Ještě loni Spojené státy na Čínu spoléhaly v otázce boje proti klimatu či nátlaku na Írán ohledně jeho jaderného programu, a zahrávaly tak do autu otázku lidských práv v zemi. Jen opatrně se také vyjadřovaly o uměle podhodnoceném kurzu čínského jüanu, který USA, ale i další země značně ekonomicky znevýhodňuje. Nyní se však kormidlo americké diplomacie vůči Pekingu znatelně pootočilo.


Spojené státy tak například nedávno prodaly zbraně za 6,4 miliardy dolarů Tchaj-wanu ke značné nelibosti Číny, jež si na ostrov dělá nárok. Další roztržku mezi oběma zeměmi pak vyvolal útok zřejmě čínských hackerů na službu elektronické pošty americké internetové společnosti Google. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová krátce pronesla projev, ve kterém volala po svobodném internetu pro všechny a postihu pro země, jež podporují počítačovou kriminalitu. Čína poté USA obvinila ze snah o informační imperialismus.

Její důrazné varování americkému prezidentovi, aby se nesetkával s dalajlamou, je tak jen zatím poslední kapitolou čínsko-amerických třenic z poslední doby. Podle Kelley Currieové z washingtonského think tanku Project 2049 Institute si ji přitom Obama mohl ušetřit, kdyby se na podzim s dalajlamou setkal.

"V okamžiku, kdy se (Obama) ujal úřadu, byly prezidentská setkání s dalajlamou takovou rutinou, že Číňané své protesty téměř vyřizovali po telefonu. Obama v tom mohl pokračovat, kdyby chtěl. Místo toho proměnil jednodenní rutinní setkání s dalajlamou, které by se objevilo na zadních stránkách novin, ve velký domácí i diplomatický bolehlav," napsala Currieová v deníku The Wall Street Journal.


Podle Bílého domu ale Obamovo setkání s dalajlamou vztahy obou zemí nemůže poškodit. "Myslím, že máme s Čínou dostatečně vyspělé vztahy. Můžeme se tak shodovat ve věcech vzájemného zájmu, ale zároveň víme, že dvě země na této planetě se vždy neshodnou na všem, a budou mít tyto neshody," podotkl prezidentův mluvčí Robert Gibbs.

Dalajlama je ve Spojených státech populární a americké celebrity si kladou za čest považovat ho za přítele. Čína trvá na tom, že Tibet, který okupovala v roce 1950, je po staletí její součástí a dalajlamovy návštěvy u představitelů západních zemí vnímá nevraživě. V minulosti podobně ostře jako nyní například během předsednictví Paříže v EU kritizovala schůzku francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho s tibetským duchovním vůdcem a odložila kvůli ní summit s evropskou sedmadvacítkou.