Vítěz ukrajinských prezidentských voleb Viktor Janukovyč chce zahájit rozhovory s Ruskem o přistoupení k celní unii mezi skupinou postsovětských zemí. S odvoláním na zdroje z Janukovyčova týmu to tvrdí ruský list Kommersant.

„Bez ohledu na to, že Ukrajina je členem WTO, nadnárodní korporace k ní nepřistupují jako k samostatnému trhu, ale považují ji za objekt pro obchod a investice v rámci svých aktivit v Rusku, Bělorusku a Kazachstánu,“ vysvětluje nejmenovaný zdroj listu důvody k úvahám o přistoupení k celní unii.

To, že Janukovyč už s Ruskem začal jednat, uvedla i jeho protikandidátka ve volbách a premiérka Julie Tymošenková.
„Podle mého názoru jasně naznačila, že podle jejích zpráv se už Janukovyč s Ruskou federací dohodl na tom, že v nejbližší době podepíše dokumenty o vstupu Ukrajiny do Celní unie s Ruskem, Běloruskem a Kazachstánem,“ popsal ukrajinský poslanec za Naši Ukrajinu Anatolij Grricenko průběh setkání jeho frakce s premiérkou.

Podle Tymošenkové by výměnou za připojení Ukrajiny k unii mohlo Rusko Ukrajině snížit ceny zemního plynu o 20 až 30 procent. Případné připojení Kyjeva k celní unii by tak podle deníku zkomplikovalo postavení Moskvy při jednáních s partnery uvnitř unie o ruských vývozních clech na energetické suroviny.

List nicméně připouští, že poslanci Janukovyčovy Strany regionů hovoří o celní unii mnohem opatrněji; nový prezident sice chce posílit hospodářskou integraci, ale přímo o celní unii mu nejde, už kvůli ukrajinskému členství ve WTO.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru