Viktor Janukovyč prozatím není oficiálním vítězem ukrajinských prezidentských voleb. Nejvyšší správní soud Ukrajiny totiž ve středu rozhodl, že Ústřední volební komise (CIK) musí pozastavit platnost výsledků hlasování do té doby, dokud nepřezkoumá stížnosti Julie Tymošenkové.

Ta napadla průběh voleb 16. února, dva dny po zveřejnění oficiálních výsledků. Podle těch zvítězil Viktor Janukovyč se 48,95 procent hlasů, jeho oponentku podpořilo 45,47 procent voličů.

"Nejvyšší správní soud Ukrajiny částečně vyhověl žádosti Julie Tymošenkové k CIK a pozastavil rozhodnutí komise o vyhlášení výsledků druhého kola voleb prezidenta Ukrajiny a zvolení Viktora Janukovyče prezidentem Ukrajiny do konce vyšetřování příslušeného správního případu," stojí v oficiálním vyjádření soudu. 

Podle serveru Novosti Ukrajiny by mělo prošetření stížností trvat zhruba dva dny a pracovat na něm bude všech 55 soudců Nejvyššího správního soudu. Zasedání bude s nejvyšší pravděpodobností veřejné, za účasti zástupců médií.

Středeční rozhodnutí se však netýká druhé části stížnosti Tymošenkové, kde se požadovalo odložení inaugurace Janukovyče, která má proběhnout 25. února.

"Soud došel k závěru, že V.F. Janukovyč není v tomto případu obžalovaným. Tudíž soud nemá oporu v zákoně pro to, aby mu zakázal tyto konkrétní naplánované kroky," vysvětluje se v prohlášení.

Související