Priština a kosovští Albánci oslavují dva roky od jednostranného vyhlášení nezávislosti. Belehrad však upozorňuje na úspěch jeho diplomatické ofanzívy při jednáních s ostatními státy o tom, aby neuznaly kosovskou nezávislost a na skutečnost, že legálnost vyhlášení kosovského státu ještě prozkoumá Mezinárodní soudní dvůr.

Kosovo mezi své úspěchy od vyhlášení nezávislosti řadí uznání 65 státy, založení členství v Mezinárodním měnovém fondu a Světové bance, samostatnou organizaci prvních místních voleb, vznik nezbytných ministerstev, konsolidované kosovské bezpečnostní síly a diplomatické služby. Mimo to předpovídá, že ho uzná řada dalších států.

Podle státního sekretáře ministerstva pro Kosovo a Metohiji v Srbsku Olivera Ivanoviće ale Kosovo nemá moc důvodů k tomu, aby se chlubilo dvouletou nezávislostí. "Čím dál tím víc si uvědomují, že status nezávislosti nevyřešil ani otázku politické stability, ani otázku práce institucí, ani nevyřešil boj proti kriminalitě, a co je asi nejhorší, nevyřešené zůstaly i ekonomické otázky a velké sociální problémy. Teď se národ, který byl v euforii a mylné představě, že jim nezávislost vyřeší všechny tyto problémy, začal probouzet, a každou chvíli se objevují různé protesty," uvedl Ivanović.

Dušan Janić z Fóra pro etnické vztahy chválí Prištinu pro ukončení zákonodární institucionální organizace. V rozhovoru pro  BBC však uvedl, že je tu i ten největší problém, který se zatím neřeší, a tím je spojitost mezi kriminalitou a korupcí v zemi.

"Priština se může pochlubit i tím, že začal proces integrace Srbů, tedy, že někteří Srbové začali spolupracovat s institucemi Kosova. Ale je tu i jedno velké minus. Priština a Mezinárodní organizace nepřijímají realitu, a tou je etnicky rozdělené Kosovo," řekl.

"Oslavuj s Kosovem - s mladými Evropany"

Na druhé straně Janić upozorňuje i na úspěchy Bělehradu. Věří však, že dojde na chvíli, kdy se Bělehrad bude muset vzdát příběhu o Kosovu jako o neoddělitelné součástí Srbska.

Ve středu se v Prištině i jiných městech koná řada oslavných manifestací, mimo jiné se odehraje i přátelský fotbalový zápas mezi reprezentací Kosova a Albánie. "Oslavuj s Kosovem - s mladými Evropany" je název kampaně, která vládne v Prištině. Pouštějí se klipy s blahopřáním k druhému roku nezávislosti.

Na kampaň, která má za cíl zlepšení kosovského obrazu ve světě, dala prištinská vláda 5,7 milionů eur.

Nezaměstnanost a bída

Avni Zogiani, který vede organizaci na boj s korupcí uvádí, že kampaň dostala zcela jiný ráz. Podle něho má za cíl přikrýt neúspěchy vlády a vytvořit obecné mínění, že kosovská vláda je úspěšná.

V Kosovu je 50 procent nezaměstnaného obyvatelstva a skoro 40 procent žije v bídě. Vláda i nadále slibuje, že bude pracovat na ekonomickém rozvoji. Kabinet Hashima Thaçiho však zatím ještě nedokázal najít řešení, jak přesvědčit zahraniční investory, aby do kosova investovali, ani se mu nepodařilo už po mnoha pokusech formulovat strategii pro ekonomický rozvoj.

Nezávislost Kosova, která byla jednostranně vyhlášena 17. února 2008, uznaly Spojené státy i většina členských zemí Evropské unie, včetně Česka. Naopak nejrozhodněji se proti samostatnosti Kosova postavilo Srbsko a také Rusko, které v tom vidí precedens pro separatistická hnutí.

Související