Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková v sobotu stáhla svoji žalobu proti výsledkům prezidentských voleb, kterou podala u nejvyššího správního soudu. Neúspěšná uchazečka o prezidentský úřad podle agentury Interfax při sobotním zasedání soudu v Kyjevě svůj nejnovější krok zdůvodnila tím, že její důkazy jsou posuzovány jen formálně. Soud po několikahodinovém zvažování se stažením žaloby souhlasil.

"Nevidíme smysl, proč pokračovat v projednávání žaloby, a s ohledem na formální posuzování důkazů, které jsme soudu předložili, naši žalobu odvoláváme," citoval Interfax vystoupení Tymošenkové v soudní síni.

Představitel soudu upozornil, že zákon stažení žaloby po zahájení procesu nepředpokládá; premiérka nicméně prohlásila, že na svém návrhu trvá. Senát se poté odebral k poradě; ještě před jejím ukončením Tymošenková i se svými spolupracovníky soudní budovu opustila.

Premiérka trvá na tom, že poskytla přesvědčivé důkazy o tom, že při prezidentských volbách, které podle ústřední volební komise vyhrál opoziční předák Viktor Janukovyč, byl porušen volební zákon. Soudci ale podle jejích slov odmítli využít písemné důkazy a nechtěli ani předvolat navržené svědky.

Podle agentury Interfax Tymošenková řekla, že po jednání správního soudu se již nehodlá obracet k Nejvyššímu soudu Ukrajiny, protože takový postup zákon neumožňuje. Zároveň označila počínání správního soudu za neobjektivní a politicky motivované.

Soud kontrolovaný Janukovyčem

Představitel týmu Tymošenkové, poslanec Serhyj Myščenko podle agentury ITAR-TASS zdůraznil, že stažení žaloby nelze chápat jako projev slabosti. "Julija Tymošenková se nevzdala. Je to jenom začátek. Dala prostě najevo, že se nehodlá účastnit této frašky," řekl poslanec o zasedání nejvyššího správního soudu. Zároveň upozornil, že poslanecká frakce Bloku Julije Tymošenkové, která je v zákonodárném sboru druhá největší po Straně regionů Viktora Janukovyče, se nezúčastní inaugurace nového prezidenta plánované na 25. února.

Agentura AP citovala jednoho z ukrajinských politologů, jenž soudí, že premiérka pochopila, že ztrácí čas a že nemůže vyhrát u soudu, který je kontrolován Janukovyčem.

Strana regionů nového prezidenta tvrdí, že premiérčin postup bylo možné předvídat. "Nedostatek důkazů přinutil Tymošenkovou uznat očividný fakt - že volby vyhrál Janukovyč," prohlásila místopředsedkyně Strany regionů Anna Germanová.

Žalobu, v níž Tymošenková označila Janukovyčovo vítězství za zmanipulované, začal nejvyšší správní soud projednávat v pátek. V sobotu se očekával konečný verdikt. Podle některých právníků bylo ukončení projednávání stížnosti proti výsledkům voleb podmínkou inaugurace prezidenta.

Podle oficiální zprávy o volebních výsledcích Janukovyč ve druhém, rozhodujícím kole prezidentských voleb, které se konalo 7. února, zvítězil o 3,5 procenta hlasů před Tymošenkovou. Premiérka v žalobě tvrdila, že více než milion hlasů bylo zfalšováno nebo špatně spočítáno. Požadovala vyhlášení třetího kola voleb, jako tomu bylo za oranžové revoluce v roce 2004 - tehdy dodatečné kolo hlasování zvrátilo původní vítězství Janukovyče a zajistilo prezidentský úřad Viktoru Juščenkovi.
Související