Americké ministerstvo spravedlnosti ukončilo vyšetřování právníků z administrativy bývalého prezidenta George Bushe, kteří agentům Ústřední zpravodajské služby (CIA) umožnili vyslýchat podezřelé z terorismu kontroverzní technikou považovanou za mučení. Informovala o tom v sobotu agentura AP, podle které vyšetřování dospělo k závěru, že právníci nezneužili svou pravomoc.

Metoda označovaná jako waterboarding ve vyslýchaném vyvolává pocit tonutí a již dlouho tento způsob výslechu kritizují ochránci lidských práv. Agenti CIA waterboardingu používali během Bushovy vlády u osob podezřelých z terorismu. Současný americký prezident Barack Obama po svém nástupu do funkce tuto praktiku zavrhl.

Americké ministerstvo spravedlnosti loni zahájilo vyšetřování kontroverzních výslechových metod CIA. Liberální demokrati požadovali trest pro právníky, kteří vydali protokoly opravňující agenty k užití waterboardingu a dalších sporných postupů při výslechu podezřelých. Vyšetřování ale došlo k závěru, že právníci tím nezneužili svou úřední moc. Dopustili se však špatného rozhodnutí, uvedlo ministerstvo.
Zástupce ministerstva spravedlnosti David Margolis řekl, že protokoly dávaly agentům CIA velkou volnost v rámci amerického právního systému. Jejich autoři nicméně neposkytli vědomě žádné chybné informace, dodal.

Kromě waterboardingu opravňovaly protokoly agenty k užívání dalších problematických metod. Nutili například podezřelé postávat v bolestivých polohách, vystavovali je chladu, bránili jim ve spánku, omezovali jim příjem jídla, vyhrožovali jim zabitím rodinných příslušníků nebo předstírali popravy vězňů ve vedlejších celách.
Související