"Pokud se nestane nic nového, tak končí," odpověděl šéf odstupujícího kabinetu v místní televizi na otázku, jak to vypadá s plánem vrátit domů ve druhé polovině roku z Afghánistánu nizozemský kontingent o síle zhruba 2000 mužů, uvedla agentura Reuters.

Balkenendeho strana Křesťanskodemokratická výzva (CDA) chtěla v Afghánistánu ponechat vojáky ještě rok, jak žádají spojenci. Proti tomu se ostře postavil vicepremiér a šéf koaliční Strany práce (PvdA) Wouter Bos, který prosazoval, aby afghánská mise skončila nejpozději do konce letošního roku, jak strana slíbila voličům.

Balkenende v sobotu předložil demisi kabinetu královně, která se vyjádří po pondělním setkání s šéfy všech tří koaličních stran. Podle ministerstva vnitra královna Beatrix demisi přijme a brzy budou předčasné parlamentní volby. Podle komentářů nejspíš v květnu, nejpozději v červnu.

Pravděpodobný letošní nizozemský odsun by byl špatným znamením pro Severoatlantickou alianci, která vyvinula velké úsilí o posílení kontingentu v Afghánistánu. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen stále doufá, že Nizozemsko ponechá v Afghánistánu alespoň malý počet vojáků, uvedl v sobotu mluvčí aliance James Appathurai.
Související