Němečtí katoličtí biskupové v pondělí požádali oběti sexuálního zneužívání v církvi o odpuštění. Německá katolická církev bude požadovat úplné objasnění případů a zlepšení ochrany dětí a mladistvých před sexuálním obtěžováním. Podle agentury DPA to řekl předseda Německé biskupské konference (DBK) Robert Zollitsch.

DBK na svém čtyřdenním jednání ve Freiburgu diskutuje také o případech zneužívání dětí. Zhruba před třemi týdny totiž vyšlo najevo, že členové jezuitského řádu v minulosti v několika školách a dalších církevních zařízeních v Německu své žáky zneužívali. Přihlásily se zatím víc než dvě stovky obětí. Většina případů je zřejmě promlčená.

"Omlouvám se všem, kteří se stali obětí takového zločinu," řekl v pondělí předseda DBK Zollitsch. Dodal, že katolická církev vyvodí ze skandálu kolem zneužívání dětí důsledky.

Zollitsch označil sexuální zneužívání za "ohavný zločin". V církvi je to podle něj zvlášť závažné, protože děti a mladiství mají v kněze zvláštní důvěru. Dodal, že na objasnění případů církev s vyšetřovateli spolupracuje.

Reformní hnutí s názvem My jsme církev (Wir sind Kirche), které patří ke kritikům katolické církve, chce razantnější změny. Podle něj je nutné zřídit na církvi nezávislou kancelář ombudsmana, provést reformu vzdělávání kněží, přijmout preventivní opatření a aktivně spolupracovat s justicí. Pachatelé by se pak už nikdy neměli vrátit k duchovní péči o věřící. Nutný je také jednotný postup všech diecézí a představených řádů.

Související