Neúspěšná ukrajinská prezidentská kandidátka Julija Tymošenková v pondělním televizním projevu vyloučila jakoukoli koalici s prezidentem Viktorem Janukovyčem a předpověděla, že jeho setrvání ve funkci hlavy státu nebude trvat dlouho.

"Janukovyč se k moci dostal s pomocí lží, není naším prezidentem a dlouho ve funkci nezůstane," prohlásil Tymošenková, která minulý týden podala u nejvyššího správního soudu stížnost proti volebním výsledkům, ale v sobotu ji překvapivě stáhla s argumentem, že jednání soudu je zpolitizované.

"Chci zdůraznit, že nikdy, za žádných okolností nepřipustím koalici s Janukovyčem," pokračovala Tymošenková, která si i přes volební porážku drží post premiérky. Její další setrvání ve funkci závisí na poměru sil v parlamentu, kde zatím Janukovyčova Strana regionů nemá ke svržení vlády dostatek hlasů.

Tymošenková v projevu vyzvala k zachování dosavadní vládní koalice, která se podle některých ukrajinských analytiků pod tlakem Janukovyčova volebního vítězství začíná drolit. Tymošenková dala na vědomí, že po případném rozpadu koalice je připravena odejít do opozice.

Janukovyč jako první zamíří do Bruselu


První zahraniční cesta nového ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče možná povede do sídla hlavních institucí Evropské unie - do Bruselu. Vyplynulo to ze slov českého ministra zahraniční Jana Kohout po dnešním jednání s kolegy z EU, na němž se probíraly i výsledky nedávných prezidentských voleb na Ukrajině a budoucí vztahy s touto bývalou sovětskou republikou.

"Prezident Janukovyč by měl 1. března pravděpodobně dorazit na svoji první zahraniční cestu sem do Bruselu," řekl Kohout v reakci na dotaz, zda se ministři bavili o tom, jaký by mohl být nový ukrajinský prezident pro Brusel partnerem. Shoda v EU je podle Kohouta v tom, že je třeba být ve vztazích s Kyjevem aktivní a "v zásadě pozitivní".

Související