Nařčení, že CIA po 11. září odvážela osoby podezřelé z terorismu z Afghánistánu a Iráku do tajných evropských věznic, mají poprvé oporu v oficiálních dokumentech. Polská nevládní organizace Helsinská nadace lidských práv (HFHR) totiž získala záznamy letového provozu nad Polskem, kde lze vystopovat lety CIA na nepoužívané letiště Szymany v roce 2003.

„Je to přelom. Tato informace nepochází z anonymních zdrojů. Jsou to údaje získané od státního úřadu,“ uvedla pro list Gazeta Wyborcza Dorota Pudzianowska z HFHR.

Organizace požádala Polskou agenturu pro vzdušnou navigaci, aby jí dodala informace o pohybu třech letadel označených příslušnými číselnými kódy, která CIA používala pro převoz vězňů. „Překvapivě jsme obdrželi odpověď na téma dvou letadel,“ popisuje Pudzianowska. V minulosti přitom státní úřady odmítaly informace tohoto typu poskytnout.

Řeč čísel

„Organizace obdržela záznamy o letu stroje Boeing 737, který je v USA registrovaný jako N313PP a Gulfstream V s americkou registrací N379P. Tato letadla přistála v Szymanech mezi únorem a zářím 2003 celkem šestkrát, z toho pětkrát startovala v Kábulu a jednou v Rabatu v Maroku,“ uvádí na svých stránkách Open Society Justice Iniciative (OSJI), která s HFHR na zkoumání celého případu spolupracuje.

Oba příslušné letouny jsou podle OSJI známá jako tajná letadla CIA.

Gazeta Wyborcza také uvedla, že z kódovaných záznamů vyplývá, že polská i americký strana se snažila pohyb letadel utajit.

„Za prvé, letadla se pohybovala buď úplně bez letového plánu nebo byla za místo přistání označená Varšava. Za druhé, jména pilotů nebyla skutečná, ale jen přezdívky. A za třetí, každý let byl vedený jako „soukromý nekomerční let“, což znamená, že některá ze zmíněných letadel přilétala do Polska s označením „speciální status“, což je spojeno s privilegii a sníženou přísností,“ popisuje deník.

Obama mlčí

Polská ani americká vláda nová zjištění nekomentovaly, lidskoprávní skupiny ale oceňují samotný fakt, že po letech utajování polské úřady – na rozdíl od Američanů - přiznaly svou účast, i když nepřímo a na vyžádání.

„Obamova administrativa nadále tají podrobnosti o nezákonném převážení vězňů, čímž maří pokusy přimět USA a jejich spojence k přiznání zodpovědnosti,“ myslí si James A Goldston z OSJI.

Informace o tom, že v Polsku a Litvě měly být věznice CIA, se poprvé objevily v roce 2005, doposud se však nařčení opírala pouze o anonymní zdroje z vlády a dalších institucí. Kritici navíc americkou tajnou službu podezřívají, že „unesené“ vězně v evropských vězeních při vyslýchání mučila.

Související