Pouze čtyřiadvacet hodin dokázal francouzský ministr práce Xavier Darcos plnit svůj loňský slib, že nechá vypracovat a zveřejní listinu firem, které se nesnaží předcházet pracovnímu stresu. Návrh se zrodil loni na podzim, když veřejnost vyburcovala série sebevražd v podniku France Télécom, z nichž některé byly přičítány vysokému pracovnímu vypětí.

Zveřejnění listiny vyvolalo pozornost, protože dělila podniky do tří kategorií. První - zelená, uváděla ty, které se již se zástupci zaměstnanců dohodly, jak omezovat zbytečný pracovní stres, druhá - oranžová, zahrnovala firmy, které se zástupci zaměstnanců začaly jednat, a třetí - červená, uváděla ty podniky, jejichž vedení v dané oblasti nic nepodniklo nebo na dotazník ministerstva neodpovědělo.

Rychle stažený seznam

Ještě než "černá" listina z internetových stránek ministerstva minulý pátek zmizela, seznámil se s ní milion dvě stě tisíc návštěvníků. Nejdříve se vytratila "červená" a "oranžová" kategorie a nakonec i "zelená". Podle oficiálního vysvětlení "mnoho podniků z červené a oranžové kategorie informovalo, že brzy podniknou akce s cílem omezit pracovní stres".

Stažení "černé" listiny si ve skutečnosti vynutil tlak úřadu prezidenta a premiéra. "Není v naší tradici denuncovat špatné žáky, ale poukazovat na ty poctivé," citoval deník Le Figaro jednoho z poradců Elysejského paláce. Rozhodnutí ovlivnily i obavy z výsledků soudních sporů, které by mohly odstartovat stížnosti podniků na poškození dobrého jména.

Pozice ministra Darcose na veřejnosti utrpěla, protože jeho úřad stáhl seznam, který loni na podzim slíbil. Navíc se nezapsal dobře u prezidenta Nicolase Sarkozyho a premiéra Francoise Fillona, kteří Darcosovi vyčítají, že s nimi nekonzultoval zveřejnění seznamu, jehož obsah může ovlivnit náladu před březnovými regionálními volbami. Vynucený ústup celý původně slibný projekt poškodí. "Po obratu o stoosmdesát stupňů budou mít navrch odpůrci jakéhokoli sledování rizik spojených se stresem," svěřil se listu Le Figaro jeden z expertů.

Znehodnocený plán

Stažení listiny "hříšníků" znehodnocuje původní záměr Xaviera Darcose, který sliboval, že "zveřejnění bude prvním trestem". Jeho ministerstvo při uvedení seznamu na internetové stránky slibovalo, že chce "působit více srkze dobrou pověst podniků než udělováním pokut". kategorizace se týkala podniků s více než tisícem pracovníků.

V mediální debatě nad stažením seznamu zanikly zprávy, že problémy vyvolané nadměrným stresem na pracovištích ve Francii přetrvávají. Od počátku roku spáchalo sebevraždu dalších šest pracovníků společnosti France Télécom. V letech 2008 a 2009 si v tomto bývalém státním podniku vzalo život celkem 32 lidí, ale odborové svazy tvrdí, že toto číslo je ve skutečnosti vyšší. Veřejnost znepokojily případy, kdy se některé z obětí v dopisech na rozloučenou zmiňovaly o nadměrném pracovním vypětí. Loni v září France Télécom pozastavil přesuny svých zaměstnanců z jednoho pracoviště na druhé a zahájil jednání s odbory. V ministerském seznamu patřil France Télécom do "oranžové" kategorie.



SARKOZY PROSADIL SVOU
Francouzský ministr práce Xavier Darcos sice zveřejnil listinu firem, které se nesnaží předcházet pracovnímu stresu, ale za pouhých čtyřiadvacet hodin seznam hříšníků zase stáhl. Nevydržel tlak prezidenta Nicolase Sarkozyho (na snímku).