Britská policie zatkla v Boltonu a Liverpoolu na severozápadě Anglie skupinu Čechů podezřelých ze sňatkových podvodů a z napomáhání k ilegálnímu přistěhovalectví. Podle regionálního britského tisku zadržela policie ve spolupráci s pohraniční službou ve středu brzy ráno tři muže a tři ženy, kteří mohou být odsouzeni až na sedm let.

Pět zatčených jsou podle místních zdrojů Češi, u jedné ženy není česká státní příslušnost uváděna jednoznačně.

Zadržení jsou vyslýcháni kvůli podezření z bigamie a z napomáhání k ilegálnímu přistěhovalectví. Brali si údajně lidi ze zemí mimo Evropskou unii, aby jim umožnili pobyt v Británii.

Podle vyšetřovatelů k fingovaným sňatkům docházelo v oblasti Manchesteru a liverpoolské čtvrti Merseyside. Zadržení Češi podle britských listů již uzavřeli sňatek doma v České republice.

Celá akce je vyvrcholením dlouhodobého sledování. "Budeme postupovat proti každému, kdo se bude podílet na fingovaných sňatcích. V příslušných případech podáme obžalobu," řekla ředitelka pohraniční služby na severozápadě Anglie Jo Liddyová, podle níž zatčeným hrozí až sedm let vězení

Ženám zadrženým v Boltonu je 22 a 25 let, mužům 31, 36 a 41 let. U ženy zatčené v Liverpoolu věk policie neuvedla. Dva regionální listy její státní příslušnost neuvádějí, jeden další ji označuje za Češku.

Podle britského tisku si gangy organizující fingované svatby mohou účtovat až 15.000 liber (asi 440.000 korun) za sňatek.

Britská policie již loni v červenci zatkla v hrabství Yorkshire na severu Anglie 14 lidí z Nigérie, Slovenska a České republiky, kteří se údajně podíleli na fingovaných sňatcích Nigerijců se ženami ze zemí Evropské unie.

Problémy ilegálního přistěhovalectví se v Británii staly v posledních měsících horkým politickým tématem vzhledem k ekonomické krizi a nadcházejícím parlamentním volbám.
Související