Slovenská policie oznámila, že se jí podařilo odhalit gang, který se krácením daní pokusil připravit stát o 44 milionů eur. Informovala o tom slovenská média.

„V čele skupiny stála žena,“ uvedl policejní prezident Ján Packa. Kromě ní se na podvodech podílelo dalších třináct pachatelů – deset mužů a tři ženy.

Skupina podle Packy vznikla v roce 2006 a od té doby založila nebo získala třicet společností, které měly údajně obchodovat s kovy a jejichž prostřednictvím podávala daňové přiznání. V něm uplatňovala odpočty z DPH za fiktivní nákupy, na nichž jí stát vyplatil nejméně 44 milionů eur.

Cena falešně nakoupeného zinku, mědi a dalších surovin či výrobků dosáhla celkové hodnoty 235 milionů eur. Daňová podvodníci „nakupovali“ mimo jiné i v Česku.

Slovenská policie gang obvinila z několika trestných činů, mimo jiné z neodvedení daně a pojistného a ze založení, organizování a podpory zločinecké skupiny.

Kriminalisté zjišťují, zda podvodníkům nepomáhali zaměstnanci daňových a jiných úřadů. "Zkoumáme, zda se do této činnosti nezapojili i pracovníci nižších stupňů daňových úřadů," uvedl šéf slovenského protikorupčního úřadu Tibor Gašpar.

Vyšetřovatel dal podnět, aby byli do vazby vzati čtyři obvinění, dodal Packa. Obviněným hrozí v případě prokázání viny až 14 let vězení.

Související