Hokejisté USA se po jasné výhře 6:1 nad Finskem stali prvními finalisty olympijského turnaje ve Vancouveru. Američané vedli 6:0 již po 13 minutách. Jejich soupeř vzejde z utkání mezi Kanadou a Slovenskem, které začne v sobotu ve 3:30 SEČ. Dva góly vstřelil útočník Patrick Kane. O zastoupení českého hokeje v semifinále se postaral čárový rozhodčí Petr Blümel, který zápas rozhodoval.

Finové začali náporem, uzamkli svého soupeře v jeho obranném pásmu, ale do šance se nedostali. Naopak na druhé straně chtěl brankář Kiprusoff rozehrát před forčekujícím Kesselem, jemuž se sice vyhnul, ale kotouč naservíroval přesně Malonemu, jenž na začátku třetí minuty pohodlně otevřel skóre zakončením do prázdné branky.

Dvě rychle využité přesilovky

Na konci šesté minuty měli Američané po Niskalově prohřešku proti pravidlům k dispozici první přesilovku a již po 23 vteřinách zvýšil Parise střelou pod horní tyčku na 2:0. Zanedlouho pykal také Lydman, ale ani on svůj trest neabsolvoval na trestné lavici celý; obránce Erik Johnson prostřelil Kiprusoffa potřetí a finská lavička si vyžádala oddechový čas.

Zaskočené Seveřany však neprobudila ani tato taktická varianta. Na začátku 11. minuty vystřelil Kane, ve skrumáži se dostal i k dorážce a bekhendem přidal čtvrtý gól, což už bylo moc na strážce finské klece Kiprusoffa a k nástupu mezi tyče přemluvil náhradníka Bäckströma, jemuž se na led příliš nechtělo.

Jako kdyby Bäckström tušil, proč se mu do hry nechce a co bude následovat. Již v polovině 13. minuty pokořil také jeho Kane a na hrozivých 6:0 zvýšil o 15 sekund později Stastny. Američané vyhráli první třetinu na střely 13:4, vstřelili šest branek a již v čase 12:46 bylo o jejich postupu do nedělního finále naprosto jasno.

Tempo upadalo, Američané v závěru šetřili síly na finále

První šance Finů v utkání přišla až na začátku druhé části, kdy zblízka dorážel při přesilovce Selänne, ale neuspěl. Krátce před polovinou utkání mohl v početní výhodě přidat sedmý hřebíček do finské rakve Kesler, z úhlu však nedokázal zamířit přesně. Tempo zápasu při jednoznačném stavu upadalo, a i proto skončila druhá třetina bez branek.

Ve třetím dějství šetřil zámořský tým očividně síly na finále. Finové se snažili alespoň o čestný úspěch, ale dlouhou dobu marně. Ve 49. minutě se šel do branky Američanů ohřát také náhradník Thomas, jenž vystřídal bezchybně chytajícího Millera. V 54. minutě hráli Finové přesilovku a alespoň dílčího úspěchu se dočkali po tečované ráně Miettinena. Američané však zůstali i nadále jediným neporaženým týmem turnaje.

USA - Finsko 6:1 (6:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Malone, 7. Parise (Stastny, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. Stastny (Langenbrunner, Parise) - 55. Miettinen (Lepistö). Rozhodčí: O'Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) - Blümel (ČR), Heyer (USA). Vyloučení: 3:5, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 17.602.

USA: Miller (49. Thomas) - Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney - Parise, Stastny, Langenbrunner - Kessel, Pavelski, Malone - Brown, Kesler, Kane - Ryan, Backes, Callahan - Drury. Trenér: Ron Wilson.

Finsko: Kiprusoff (11. Bäckström) - Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen - Selänne, S. Koivu, Lehtinen - T. Ruutu, M. Koivu, Filppula - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen - od 28. navíc Immonen. Trenér: Jukka Jalonen.