Info

Jižní část Chile poblíže města Concepción zasáhlo v sobotu silné zemětřesení o intenzitě 8,8 stupně Richterovy škály. Uvedla to americká geologická služba USGS a potvrdila chilská vláda, která zatím oznámila 78 mrtvých. Prezidentka Bacheletová vyhlásila stav nouze a vyzvala občany zachovat klid, protože "státní orgány situaci zvládají".

Postupně docházejí zprávy i o značných hmotných škodách. České velvyslanectví v metropoli Santiagu informovalo, že zatím nemá žádné zprávy o případných českých obětech.

 ON-LINE: Aktuální informace

09:00 Nová čásla hovoří o 300 mrtvých

Podle nové bilance více než 300 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo 1,5 milionu domů, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady.

23:06 Mrtvých je už přes 200

Na 214 mrtvých stoupla bilance ničivého zemětřesení, oznámil to chilský ministr vnitra Edmundo Perez Yoma. "Josu ještě ale oblasti, o kterých nemáme žádné zprávy," upozornil. Podle něj vláda doufá, že situace se dostane "do normálu" během 72 hodin.
Ministr financí Andres Velasco uvedl, že země má dost finančních prostředků na to, aby následky přírodní katastrofy dala do pořádku.

22:16 Postižených až 400 tisíc lidí

Postižených může být až 400.000, řekl dvanáct hodin po katastrofě ředitelka chilské pohotovosti Carmen Fernándezová. Dodala, že s některými oblastmi stále není spojení, takže údaje nejsou konečné.
Dosavadní prezidentka Michelle Bacheletová prohlásila pět chilských regionů za "zónu katastrofy". Vyzvala ale občany ke klidu, protože "státní orgány situaci zvládají".

20:24 Obama: Varování před tsunami nepodceňovat

Americký prezident Barack Obama vystoupil s projevem v souvislosti s ničivým zemětřesením v Chile. USA jsou podle něj připraveny pomoci zemi. Zároveň varoval Američany, aby nebrali na lehkou váhu varování v souvislosti s ničivou vlnou tsunami, která by mohla zasáhnout západní pobřeží USA a Havaj. "Spojené státy jsou připraveny asistovat při záchraně a obnově škod. Máme zdroje, které jsme připraveni poskytnout, pokud chilská vláda požádá," řekl Obama novinářům.

 

19:50 Nové číslo: Obětí je už 147

Počet mrtvých následkem silného zemětřesení stoupnul na 147, řekla Carmen Fernandezová, ředitelka národního úřadu záchranářů novinářům.

19:35 Havaj hlásí: Na tsunami jsme připraveni

Na Havaji, kam má vlna dorazit ve 22:19 SEČ, se rozezněly sirény a úřady vyzvaly lidi z níže položených oblastí, aby se přesunuli výš. Na slavné pláži Waikiki mají být turisté přestěhováni do nejméně třetích pater hotelů. V Honolulu se ještě před úsvitem začali lidé řadit u obchodů do front na vodu, potraviny a baterie a fronty se tvořily i u čerpacích stanic.

19:05 EU vyšle pomoc

Evropská unie rozhodla vyslat první nouzovou pomoc v hodnotě tři miliony eur (84 miliony korun).

18:35 Tsunami zasáhla Galapágy

Ekvádorský prezident Rafael Correa oznámil, že vlna už zasáhla ostrovy Galapágy, ale nezpůsobila tam žádné škody. Zasažen už byl také ostrov Gambier, nejvýchodnější výspy Francouzské Polynésie. Úřady ale sdělily, že živel nezpůsobil škody. Vlna byla vysoká asi metr.

17:25 Záchranáři: Počet obětí nebude vyšší než 250

Jeden z vedoucích záchranářských týmů prohlásil, že není pravděpodobné, že by počet obětí překročil dvojnásobek současných 122 mrtvých.

16:54 Mrtvých je 122

Počet obětí zemětřesení v Chile dosáhl čísla 122, řekl nově zvolený chilský prezident Sebastián Piňera. Mrtvých ale možná bude ještě více.

16:20 Bílý dům i EU jsou připraveni pomoci

 Bílý dům vydal přrohlášení, že pečlivě monitoruje situaci v Chile, včetně nebezpečí v podobě tsunami. "Naše myšlenky a modlitby jsou s lidmi v Chile. Jsme připraveni pomoci v této 'hodině nouze'," uvedl v prohlášení mluvčí Robert Gibbs. USA jsou podle něj připraveny nabídnout chilské vládě pomoc "co nejrychleji a nejefktivněji,jak to jen bude možné".

Ve stejném duchu se vyjádřila i ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová.

16:00 Strach z tsunami narůstá,země preventivně evakuují pobřeží

Silné zemětřesení o intenzitě 8,8 stupně Richterovy škály způsobilo přívalové vlny tsunami, kterých se obávají země v Pacifiku. Po chilské evakuaci níže položených oblastí Velikonočního ostrova ke stejnému kroku přikročily i další státy. Na Havaji se již na tsunami připravují, uzavírají pláže a nabádají obyvatele a turisty, aby se přesunuli do výše položených oblastí.
Vliv tsunami by mohl být zaznamenán až na ruském pobřeží, nebo v Kalifornii a a dokonce i na pobřeží Aljašky.

15:20 Oběti stále přibývají

Chilská prezidentka Bacheletová oznámila, že mají potvrzeno 85 mrtvých jenom v samotné oblasti Maile na jihu země. Ministr vnitra uvedl, že zatím je potvrzeno 82 mrtvých, nicméně že počet ještě může narůst. Nečeká však už výraznější přibývání počtu obětí.

14:55 Letiště v Santiagu je až do odvolání uzavřeno. Lety jsou odkloněny do argentinské Mendozy

14:30 Varování před tsunami v celém Pacifiku
Varování před možným zásahem tsunami paltí pro všechny pacifické oblasti. Vlnu s napětím očekávají a připravují se na možný dopad kromě Havaje a Japonska i na východě Austrálie, Novém Zélandu a ostrovních zemích v Pacifiku.

14:00 Ničivá tsunami

Vlna tsunami zasáhla ostrov Juan Fernández, který hlásí velké škody. Chilské námořnictvo vysílá  pomoc a chystá se v předstihu vlny evakuovat Velikonoční ostrov.

13:47 Letiště uzavřeno

Mezinárodní letiště v Santiagu bylo uzavřeno a všechny lety zrušeny. Agentura Reuters to oznámila s odvoláním na letecké orgány v Brazílii a Peru.

13:30 Počet obětí stoupá

Poslední číslo o mrtvých je 78, hlášeny už také jsou velké materiální škody. Podle chilské televize došlo ke zřícení několika budov ve městě Curicó. Došlo k poškození historických budov v hlavním městě Santiago de Chile, které se nachází dalších 317 km od epicentra.

Zasaženy byly telefonní linky a vedení  elektřiny, díky čemuž se celá oblast ponořila do tmy. "Nikdy ve svém životě jsem nezažil podobné zemětřesení. Myslel jsem, že je konec světa," komentoval pro místní televizi jeden z přímých svědků katastrofy.

"Můj dům se začal třást jak sulc," řekl AFP jeden novinář, jehož dům byl poškozen a mnoho kusů nábytku v něm popadalo na zem. Úzkost v ulicích zvyšovala temnota a výpadek telefonního spojení, který lidem znemožňoval kontaktovat své blízké a přátele, aby se dověděli, co je s nimi.

Za úsvitu nabízely ulice scény se skupinami lidí v pyžamech. Asi dvacet následných otřesů o síle nejméně pěti stupňů mnohé obyvatele města během rána odrazovalo od návratu domů, a to navzdory výzvám úřadů ke klidu a navzdory doporučením, aby zůstali v domovech "vyjma urgentních případů".

Americké úřady vydaly varování před tsunami přinejmenším pro Chile, Peru a upozornění pro Ekvádor, zatím však příchod přílivových vln hlášen nebyl.

Škody narůstají

Na řadě míst v chilské metropoli jsou hlášeny narušené silnice a spadlé nebo poškozené mosty. Nejméně z jednoho zborceného mostu spadlo do vody auto, uvedla agentura AP. Některé čtvrti jsou bez elektrického proudu, také z jiných částech země byly hlášeny výpadky proudu, telefonních spojů, prasklá potrubí vodovodů a plynovodů.

Nejsilnější zemětřesení v historii
  1. 1960 - Chile - 9,5 stupňů Richterovy škály
  2. 1964 - USA a Kanada - 9,2
  3. 2004 - Indonésie - 9,15
  4. 1868 - Peru/Chile - 9,0
  5. 1906 - Ekvádor - 8,8
  6. 2010 - Chile - 8,8
  7. 1755 - Portugalsko - 8,7
  8. 2005 - Indonésie - 8,7
  9. 1906 - Chile - 8,6
  10. 1950 - Indie/Tibet - 8,6

Zatímco v moderní části Santiaga jsou budovy stavěny již odolné na otřesy, v historickém centru tomu tak není a byla poškozena řada zdejších budov. Největší škody jsou hlášeny na kostele Nuestra Seňora de la Providencia, jehož zvonice se zřítila. Spadla také dvoupatrová parkovací budova a pohřbila v troskách asi 50 aut. Také několik nemocnic muselo být kvůli poškození evakuováno, spojení s městem Concepción ležícím nejblíže k epicentru stále nebylo obnoveno. Concepción je centrem téměř milionové pobřežní aglomerace.

Hlášeno bylo zničení silnic k měděnému dolu Los Bronces, lze očekávat i škody na dalších spojnicích, mnoho zřícených domů je ve městě Curicó. rezidentka Bacheletová oznámila, že se chce vydat na leteckou obhlídku zasažených oblast, aby získala lepší představu o situaci.

Zemětřesení proběhlo v 7:34 SEČ (3:34 místního času) asi 317 kilometrů jihozápadně od metropole Santiaga de Chile, v hloubce zhruba 55 kilometrů. USGS nejdříve odhadovala intenzitu otřesů na 8,5, pak ji snížila na 8,3 a nakonec odhad upřesnila na 8,8 stupně Richterovy škály. Otřesy intenzity přes osm stupňů mají potenciál způsobit značné škody na budovách, zatím však jsou informace jen o menších škodách. 

Americké úřady uvedly, že zemětřesení takové síly může vyvolat tsunami, které může zasáhnout pobřeží poblíže epicentra během několika minut a vzdálenější pobřeží za několik hodin. Pevninské Chile již varování zrušilo, protože nebezpečí pominulo. Pouze některé oblasti zaznamenaly vlnu zhruba 1,5 m vysokou, která vážnější škody nezpůsobila.

Silná tsunami zasáhla ostrov Juan Fernández asi 660 kilometrů před chilským pobřežím, označovaný za ostrov Robinsona Crusoea. Podle rozhlasu tam vlna způsobila výraznější škody. To naznačuje směr vlny směrem od pevniny do Tichého oceánu. Výstrahu proto vydalo i Japonsko a v pohotovosti jsou i na Havaji.

Video: Chile zasáhlo silné zemětřesení
(zdroj: youtube.com)

Češi bez problémů

V Chile je nyní přibližně 150 českých turistů. V této chvíli nejsou hlášena žádná omezení jejich pobytu. Informoval o tom mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.

Ze zmíněných 150 českých turistů je v Chile 50 turistů přes cestovní kanceláře a stovka individuálně, informoval Okamura. Chile ročně navštíví přibližně 3000 českých turistů. Zemětřesení také vyvolalo hrozbu tsunami, která by mohla zaásahnout i další státy na západním pobřeží Latinské Ameriky nebo Havaj.

Podle Okamury je v Peru nyní také přibližně 150 českých turistů, v Ekvádoru asi 50 a na Havaji kolem 150 českých turistů, dodal Okamura.

Čeští turisté cestují především buď do okolí hlavního města Santiago, kde jsou vinné stezky, za světoznámým chilským vínem, nebo jsou velmi populární kombinované zájezdy, například Chile - Peru - Brazílie. Největší turistická sezona zájezdů do Chile začíná v březnu a dubnu.

Zemětřesení v Japonsku

V pátek zasáhlo oblast Tichého oceánu jižně od Japonska zemětřesení o síle 7,3 stupně Richterovy škály. Oznámila to americká geologická služba USGS. Ohnisko otřesů bylo necelých sto kilometrů východně od ostrova Okinavy v hloubce asi 29 kilometrů pod mořským dnem.

Podle japonských seizmických služeb mohou otřesy půdy v regionu vyvolat tsunami s přívalovou vlnou vysokou až dva metry. Japonská meteorologická agentura stanovila sílu zemětřesení na 6,9 stupně Richterovy stupnice.