O nutnosti hospodářských reforem jako nezbytné podmínky pro rozšíření spolupráce Ukrajiny s Evropskou unií v pondělí v Bruselu hovořil ukrajinský prezident Viktor Janukovyč s předsedou Evropské komise Josém Barrosem a prezidentem EU Hermanem Van Rompuyem. Janukovyč je v Bruselu na krátké návštěvě, která je jeho první zahraniční cestou ve funkci hlavy státu.

Barroso na tiskové konferenci po setkání potvrdil, že provedení reforem je předpokladem jak pro uvolnění zablokované půjčky Mezinárodního měnového fondu (MMF), tak i pro stabilizaci role Ukrajiny jako partnera Evropy při transportu ruského zemního plynu. Zvlášť zdůraznil potřebu schválení státního rozpočtu Ukrajiny na letošní rok a odstranění rozpočtového provizoria.

Je potřeba reformovat plynovody

Ukrajina nemá v současné době možnost využít přislíbené půjčky MMF, protože parlamentem loni prošel zákon o zvýšení minimální mzdy, který porušil dohodnutá rozpočtová pravidla. Tíživá ekonomická situace, umocněná ekonomickou a vnitropolitickou krizí, vyvolala i stav rozpočtového provizoria.

Barroso rovněž zdůraznil potřebu reformovat ukrajinský systém tranzitních plynovodů tak, aby se Ukrajina stala stabilnějším partnerem spojujícím Evropskou unii s Ruskem jako dodavatelem suroviny. Očekává se, že potřebný příliv prostředků do plynárenského sektoru Ukrajině zajistí investoři jak z Evropské unie, tak i z Ruska.

Barroso na tiskové konferenci zdůraznil přátelský charakter vztahů s Ukrajinou, nicméně zdůraznil, že partnerství vyžaduje otevřenost. Opakovaně podtrhl, že obě strany přistupují k vzájemnému dialogu velmi pragmaticky. "Pro EU je klíčové, aby nové ukrajinské vedení zajistilo v zemi stabilitu. Jak toho dosáhne, je jeho věcí," řekl Barroso.

Šéf Evropské komise se rovněž zmínil o možnosti zavedení bezvízového styku mezi Ukrajinou a EU, který ukrajinská veřejnost považuje za jeden z hlavních cílů integrace. Barroso se ovšem omezil na konstatování, že obě strany zahájí práci na "vytvoření časového plánu".

Jsme připraveni řešit klíčové problémy

Janukovyč novinářům řekl, že evropská integrace je klíčovou záležitostí ukrajinské zahraniční politiky. "Chápeme, co od nás Evropa požaduje: reformy. Jsme připraveni řešit klíčové problémy, chceme být realisty."

Pokud jde o vztahy s NATO, jejich rozvoj bude podle ukrajinského prezidenta pokračovat, ale "dosavadní status Ukrajiny se nezmění".

Van Rompuy po setkání s Janukovyčem novinářům řekl, že státy EU jsou stejně jako dříve připraveny všemožně podporovat rozvoj Ukrajiny jako svého stabilního partnera. Vyzval Janukovyče, aby podpořil nezbytnou spolupráci všech ukrajinských politických sil.

Janukovyč po schůzce s prezidentem EU konstatoval, že v zahraniční politice jeho země nelze očekávat dramatické změny. "Našimi prioritami bude integrace s Evropskou unií, obnovení přátelských a dobrých sousedských vztahů s Ruskem a ostatními sousedy a strategické partnerství s USA," řekl ukrajinský prezident.

Související