Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí otevřelo elektronickou burzu Nechela, kde mohou firmy nabídnout k prodeji nespotřebované chemické látky. Internetovou aplikaci vyvinulo MPO společně s Českomoravskou komoditní burzou Kladno (ČMKBK), informovalo ministerstvo na svých internetových stránkách s tím, že Česká republika je první zemí v Evropské unii, která podobný aukční systém zaměřený na nespotřebované chemikálie má.

Start projektu MPO podpoří pěti miliony korun, od roku 2012 by se systém Nechela měl samofinancovat. "Rozhodli jsme se firmám otevřít trh, který pro tyto látky doposud chyběl. Je to unikátní systém, který zatím neprovozuje žádný ze sousedních států," uvedl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Dodal, že pro malou firmu bude vždy výhodnější nepoužité chemikálie včas prodat, než je mít na skladě a nakonec zaplatit vysoké finanční částky za jejich ekologické odstranění nebo nelegální skladování.

Elektronické obchodování s nepoužitými chemikáliemi se odehrává v zabezpečeném burzovním prostředí, takže stát nad ním bude mít dostatečnou kontrolu. "Protože jde o burzovní systém vybavený vícestupňovými kontrolními mechanismy, je v něm možné bezpečně obchodovat i s nebezpečnými chemikáliemi," podotkl předseda burzovní komory ČMKBK Pavel Štorkán.

Burzovní systém by měl podle Tošovského snížit počet případů nezákonného nakládání s chemickými odpady, kterých bylo značné množství evidováno v letech 2006 až 2008. Likvidaci nelegálních skladů toxických látek musel v několika krajích nakonec zaplatit stát.

Náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha už dříve odhadl, že objem nespotřebovaných chemikálií, se kterými se bude prostřednictvím elektronické burzy obchodovat, se bude nejčastěji pohybovat v desítkách kilogramů. "Možná to budou jen kilogramy," podotkl Bláha. Jen ojediněle se podle něj objeví nabídka na prodej desítek tun nepotřebných chemických látek, které budou pocházet například ze skladových zásob zkrachovalé firmy.