Srbsko na cestách do Evropské unie nebude podmiňováno uznáním nezávislosti její někdejší provincie Kosova. Po setkání se svým srbským protějškem Vukem Jeremičem to v pondělí v Bělehradě řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Jeremić vyjádřil ochotu dosáhnout v této věci kompromisu v zájmu integrace celého západního Balkánu.

"Neexistují podmínky, které by spojovaly uznání nezávislosti Kosova s úsilím Srbska o vstup do EU," citovala v pondělí agentura Reuters Kouchnera, který kromě Bělehradu navštívil také kosovskou metropoli Prištinu.

Kouchner, který v letech 1999-2001 šéfoval správě OSN nad Kosovem, však zdůraznil, že EU a Srbsko v této otázce hledají kompromis.

Jeremić v pondělí potvrdil, že Srbsko hledá takové řešení, které Kosovu umožní připojit se k regionálním iniciativám na Balkáně, aniž by Bělehrad svou bývalou provincii uznal. "Chceme spolupracovat s Francií a Evropou na řešení, které umožní integraci celého západního Balkánu do Evropy," prohlásil Jeremić.

Bělehrad se dosud odmítal účastnit mezinárodních setkání, pokud na nich kosovská delegace nevystupovala pod hlavičkou Prozatímní civilní správy OSN v Kosovu (UNMIK).

Srbsko podalo přihlášku do EU loni v prosinci a doufá, že přístupové rozhovory se sedmadvacítkou zahájí ještě letos. EU však po Srbsku mimo jiné požaduje zlepšení vztahů s Kosovem. Bývalá srbská provincie obývaná převážně etnickými Albánci se osamostatnila v roce 2008, necelých deset let poté, co bombardování NATO ukončilo tamní konflikt.

Srbsko i Kosovo členy EU jako dva nezávislé státy

V Prištině Kouchner podle agentury DPA poslance tamního parlamentu ujistil, že nezávislost Kosova je neoddiskutovatelná skutečnost. "Nikdo nemůže změnit tento tok dějin a měl by ho akceptovat," vzkázal Kouchner Srbsku, které vyhlášení nezávislosti Kosova zpochybnilo žalobou u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. Šéf francouzské diplomacie rovněž vyjádřil naději, že "jednoho dne" budou Srbsko i Kosovo členy EU jako dva nezávislé státy.

Samostatné Kosovo už uznalo 65 zemí včetně České republiky a většiny zemí EU. Naproti tomu většina členských zemí OSN takový krok stále odmítá. Patří mezi ně i dva stálí členové Rady bezpečnosti - Rusko a Čína.