K tak silnému zemětřesení, jaké bylo v sobotu v Chile, dochází jednou za několik let. Slabé otřesy mohli cítit i obyvatelé ve více než tisíc kilometrů vzdáleném Buenos Aires a následná vlna tsunami dorazila – i když už velmi nízká – až ke břehům Kamčatky. To ale není vše.

Mohutné zemětřesení způsobené podsunem jedné litosférické desky pod druhou, bude mít totiž trvalé, i když pro nás prakticky nepostřehnutelné následky.

„Každá světová událost, jejíž součástí je pohyb masy, ovlivňuje rotaci Země,“ vysvětluje pro CNN Bejnamin Fong Chao z NASA. Jeho kolega Richard Gross pak na počítačovém modelu spočetl, že víkendové otřesy vychýlily zemskou osu asi o 8 centimetrů.

Důsledkem pak je, že Země rotuje rychleji a zkrátí se tak délka dne.

„Změna je zanedbatelná, ale trvalá. Každý den by měl být podle předběžných kalkulací o 1,26 mikrosekundy kratší,“ píše CNN. Mikrosekunda je jedna milióntina sekundy.

Pro vědce není takováto změna ničím překvapivým – po zemětřesení, které vyvolalo v roce 2004 asijskou tsunami, se dny zkrátily dokonce o 6,8 mikrosekundy. Naproti tomu až bude úplně dokončena přehrada Tři soutěsky v Číně a bude naplněna čtyřiceti kubickými kilometry vody, dny by se měly prodloužit – o 0,06 mikrosekundy.