Slovenský parlament v úterý odsouhlasil sporný zákon na podporu vlastenectví. Norma, kterou má na svědomí vládní populistické Slovenské národní strany (SNS), od dubna nařizuje povinné hraní národní hymny státním školám, vládě a parlamentu. Státní zaměstnanci dokonce budou muset skládat slib věrnosti státu.

Hraní slovenské hymny bude ve školách povinné vždy před začátkem první hodiny v týdnu a před školními akcemi, jako je předávání vysvědčení. Ve školních třídách by podle nové normy neměl chybět státní znak, text hymny nebo preambule ústavy.

Melodie písně Nad Tatrou sa blýska bude muset zaznít i na úvod zasedání vlády a schůzí parlamentu, stejně jako na různých sportovních akcích. Státní hymnu musí do vysílání povinně zařadit i veřejnoprávní média - Slovenský rozhlas a Slovenská televize. Slib věrnosti budou muset skládat noví státní zaměstnanci.
Poslanci Národní rady podpořili zmírněnou předlohu zákona. Původní návrh ukládal skládání slibů i dospívajícím při přebírání občanského průkazu. Slib zavazující k ochraně celistvosti a suverenity země měli původně skládat kromě státních zaměstnanců i starostové, primátoři a zastupitelé v orgánech samosprávy. Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj je však v pozměňujícím návrhu od slibu osvobodil.

Soukromých a církevních škol se zákon netýká

SNS kontroverzního Jána Sloty je známá ostrými výpady proti početné maďarské menšině v zemi. V tomto volebním období prosadila také uzákonění zásluh předválečného katolického politika Andreje Hlinky, který se mimo jiné netajil obdivem k totalitním nacionalistickým režimům.

Rovněž premiér Robert Fico a předseda nejsilnější strany Směr se v minulosti vyslovoval pro zpěv hymny ve školách a pro budování soch postavám národní historie. Vládní koalice loni prosadila i jazykový zákon, jenž má mimo jiné sloužit ochraně slovenštiny.

Opoziční poslanci dnes namítali, že vlastenectví nelze lidem vnucovat zákonem. O něm měli zákonodárci původně hlasovat v únoru, ale Národní rada tehdy při hlasování nebyla usnášeníschopná.

Předkladateli zákona o vlastenectví byli Slota a Rafaj, kteří nakonec přistoupili na jeho zmírnění. Pro normu dnes hlasovalo 77 ze 122 přítomných poslanců. SNS ji prosadila s podporou obou svých koaličních partnerů, Ficovy strany Směr-sociální demokracie i Lidové strany-Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) expremiéra Vladimíra Mečiara.