Více než 50 homosexuálních párů se ve středu ráno místního času sešlo před radnicí ve Washingtonu, aby uzavřely sňatek. Dnešek byl totiž prvním dnem, kdy bylo možné o sňatek osob stejného pohlaví v americké metropoli požádat.

"Je to jako probudit se na Vánoce ráno. Jako by se opravdu naplnil sen," řekla sedmačtyřicetiletá Angelisa Youngová. Před radnicí čekala od šesti hodin ráno spolu se svou partnerkou Sinjoylou Townsendovou. Obě ženy spolu žijí už 12 let, nyní jim zákony umožnily vzít se.

"Určitě to ukazuje na změnu nálady v zemi," prohlásil Tobey Slangenweit-Coffman, který si na radnici chce vzít svého přítele Mikea. Podle něj je povolení sňatků osob stejného pohlaví přímo v hlavním městě USA historickou změnou.

Washingtonská radnice očekává, že by jen ve středu mohlo o sňatek zažádat až sto homosexuálních párů. Posílila proto služby o brigádníky, aby se úřad lépe vypořádal s návalem žadatelů o svatbu.

Americká metropole rozhodla o legalizaci sňatků osob stejného pohlaví loni v prosinci. Sňatky homosexuálů jsou povolené také ve státech New Hampshire, Massachusetts, Connecticut, Iowa a Vermont. Naopak je odmítly státy Maine, New York a New Jersey.

V Evropě mohou páry stejného pohlaví uzavřít sňatek například v Nizozemsku nebo ve Švédsku. V České republice nemohou homosexuálové vstoupit do svazku manželského, mají ale možnost uzavřít registrované partnerství.

Související