Odlety a přílety na letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku zřejmě v polovině února řídilo dítě. Ukazují to zvukové záznamy z komunikace mezi věží a piloty, které nyní prošetřuje Federální úřad pro letectví (FAA). Ve středu o tom informovala agentura AP.

Záznamy pocházejí z doby, kdy řada newyorských dětí měla týdenní zimní prázdniny. Na jedné ze zvukových stop je slyšet dětský hlas, jak dává pilotovi předstartovní pokyny: "Jet Blue 171, odbaveno ke startu." Když pilot pokyny potvrdí, následuje z věže pobavený hlas dospělého, který říká: "Takhle to vypadá, chlapi, když děti nejsou ve škole."

"Takové chování je nepřijatelné a neukazuje profesionální úroveň, která se očekává od zaměstnanců FAA," uvedl k nahrávce letecký úřad. Chování zaměstnance, který k řízení provozu dítě pustil, kritizovala i profesní organizace letových dispečerů.
FAA zdůrazňuje, že kontrolní věž na letišti je vysoce zabezpečené místo, kam mají přístup jen pověřené osoby. Děti sem sice mohou přijít, pokud zde jejich rodiče pracují, musí k tomu ale napřed dostat zvláštní povolení od FAA.
Související