Motor o 240 koních zaburácí, setrvačnost vmáčkne posádku do sedadel. Hlavní policejní komisař Christian Pongratz sevře oběma rukama volant. Tak pevně, že klouby jeho prstů naběhnou doběla. "Snad je doženeme ještě před hranicí," věří. Na mysli má černé Audi, které se před několika sekundami prohnalo kolem něj a kolegy, policejního strážmistra Stefana Breue. Píše to bavorský deník Mittelbayerische Zeitung, který přináší z bavorsko-českého pohraničí reportáž o službě dvojice policistů.

Christian Pongratz a Stefan Breu patří k policistům provádějícím takzvané závojové kontroly. Jejich rajonem je okres Cham, především pak pásmo podél české hranice. Jako vyšetřovatelé v civilu hledají pašeráky drog, obchodníky s lidmi, zloděje aut a další kriminálníky.

Policisty dělí od černého audi ještě tři kamiony. Hranice není ani půl kilometru daleko. Pongratz a Breu mají štěstí. Ještě než Audi vjelo na české území, dokázali ho předjet. Na parkovišti, od hraničního přechodu co by kamenem dohodil, automobil nechají stát.

Pátrači mají podezření, že by černé Audi mohlo být kradené a že ho cestující - skupina žen vietnamského původu - mají dostat přes hranice. Asiatky jsou nervózní. Policisté v civilu jsou v mnoha zemích něčím neznámým. Pongratz a Breu se prokážou a pak si nechají ukázat papíry od auta.

Zatímco jeden policista zkoumá doklady, zapřede druhý rozhovor s řidičkou. Přitom dává pozor, zda se žena nezaplete to protimluvů - malé nuance policistům napoví, zda něco skrývá. Ale v tomto případě je vše v pořádku. Audi bylo zakoupeno v Německu a zaregistrováno v Česku; ženy mohou pokračovat v jízdě.

Pátrači policejní inspekce ve Furth im Wald loni předvedli 13 zlodějů aut. Jestliže bylo v roce 2009 odhaleno celkem 950 trestných činů, zaujímají krádeže jen malý zlomek práce policie. Na prvním místě je sledování drogové trestné činnosti. Loni stoupl počet odhalených případů o téměř 15 procent.

Zaostřeno na mladé

Od chvíle, kdy Česká republika v lednu zmírnila zákon o omamných látkách, se poměry na této scéně změnily, všiml si Christian Pongratz. "V zásadě odpadla střední vrstva překupníků," vysvětluje. Předtím pašeráci do Německa převáželi množství v rozsahu stovky gramů a drogu dále prodávali po gramech. Nyní konzumenti jezdí na trhy za hranicemi sami, aby si tam potají koupili pár gramů trávy.

Mezitím stojí policisté opět na své "pozorovatelně", na malé smyčce u spolkové silnice B20, a sledují auta projíždějící kolem. Konkrétní podezření ke kontrole nepotřebují. Jejich výběr se většinou opírá o zkušenosti: mladí lidé v malých autech, vozy, jejichž poznávací značky nejsou z okresu.

Jakmile si pátrači vytipují nějakou osobu, probíhá kontrola většinou podle téhož mustru. Zkontrolují řidičský a občanský průkaz. Mobilní počítač policisty informuje o tom, zda byla kontrolovaná osoba v minulosti trestána nebo zda náhodou nebyl automobil hlášen jako kradený. Poté jsou prohledány kapsy a vůz podezřelého.

Policisté s dotyčným hovoří většinou kamarádským tónem o zdánlivých bezvýznamnostech. Pongratz a Breu mluví jazykem svých "jedařů", jak nazývají konzumenty omamných látek. Uvolněný tón totiž podporuje ochotu ke spolupráci. "Vždy prohledáme všechno: kapsy, peněženky, celé auto. To je enormní zásah do soukromé sféry," připouští Pongratz.

Policisté chybí

Dnes je slabý provoz. Pongratz a Breu se rozhodnou pokračovat v Chamu. Na cestě do města natrefí na šedé BMW. Vůz je napsán na "starého známého" z prostředí pravicových extremistů. "To je celá cháska zločinců," tvrdí Stefan Breu. Na dva hledané bratry z této skupiny byl vydán zatykač.

"Někdy někoho pašují v kufru," vysvětluje policista. Ve vnitřním prostoru vozu sedí tři osoby, žena a dva muži. Všichni kouří cigaretu. Jejich tón vůči policistům je chladný, lehce agresivní. Když žena otvírá kufr, potichu si pro sebe zanadává. Slyšet jsou slova jako "bezpráví" a šikana". Očekávaný zásah se však nekoná, protože v kufru leží jen reproduktor o velikosti koše na prádlo.

I na nádraží zůstává pátrání bezvýsledné. Policisté kontrolují dva mladé muže. Jak se ukáže, byli sice oba dříve trestáni kvůli omamným látkám a ublížení na těle, ale drogy u sebe žádný z nich nemá. "Přistihneme je jen v několika promile případů," přiznává Pongratz.

Na tak velké území je prý policistů málo. Oka pátrací sítě se ještě rozšířila poté, co část kolegů odešla a byla převelena do Řezna, vysvětluje policista.

Od chamského nádraží jedou Breu a Pongratz zpátky na B20. Proti nim jede šedý Renault Clio. Sedí v něm dvě mladé dívky, jedna má na hlavě čapku, druhá má piercing ve rtech. Christian Pongatz stáčí volant a přidává plyn...