Kontroverzní kontroly českých řidičů, které německá policie provádí v německém pohraničí, neporušují schengenskou dohodu, některé případy ale odporují jejímu duchu. Shodli se na tom ministři zahraničí Německa a Česka Guido Westerwelle a Jan Kohout.

Německo zavedlo kontroly v třicetikilometrovém pásmu od hranic s Českem poté, co Česko vstoupilo do schengenského prostoru bez hraničních kontrol uvnitř EU. České ministerstvo od té doby dostalo okolo 100 stížností řidičů na údajně přehnaně důkladné prohlídky zejména v Bavorsku, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na arogantní chování policistů a celníků v civilu.

Předseda ODS Mirek Topolánek kvůli tomu v úterý obvinil německé orgány z šikany Čechů a žádal omluvu bavorské nebo německé vlády. Německé úřady ale už dříve kritiku odmítly. Kohout předal svému německému kolegovi také jednu ze stížností, při níž byl český občan přinucen při kontrole odevzdat vzorek tělních tekutin.

"V našem pojetí je to skutečně porušení lidské důstojnosti a minimálně to odporuje duchu schengenské dohody," prohlásil Kohout. Westerwelle mu prý přislíbil, že stížnost předá německému ministru vnitra Thomasi de Maiziéremu a že se problém dostane na jednání spolkové vlády.


"Německo nemá nejmenší zájem, aby k nějakým podobným excesům docházelo," je přesvědčen Kohout, podle nějž má tato otázka "potenciál zbytečně narušovat naše jinak velice dobré vztahy".

"V žádném případě nepomýšlíme na diskriminaci občanů a občanek tak nádherné země, jako je Česko," ujišťoval na společné tiskové konferenci po jednání Westerwelle. Německo podle něj kontroly provádí proto, aby do země nepronikaly třeba drogy. Ač stovka stížností za dva roky při tak velkém množství kontrol podle něj není nijak závratné číslo, německá vláda bere stížnosti vážně a bude se jimi prý zabývat.

Související