Německá kancléřka Angela Merkelová se v pátek sešla s řeckým premiérem Jorgosem Papandreem. Politici řešili situaci ohledně zadluženého Řecka. Finanční trhy očekávaly, jak se Německo postaví k případné žádosti Řecka o poskytnutí finanční pomoci. Merkelová po setkání oznámila, že Papandreus ji o finanční pomoc nežádal.

"Řecko o finanční podporu nepožádalo," řekla Markelová po schůzce novinářům. Upozornila přitom na povzbudivý průběh aukce řeckých dluhopisů, která se konala ve čtvrtek. To je podle Merkelové dobré znamení a lze předpokládat, že Řecko přijetím dodatečných úsporných opatření přesvědčilo finanční trhy, že situaci chce zvládnout samo.

Řecko chce peníze za obří škrty - čtěte ZDE

Miliardové škrty v Řecku posílily euro - čtěte ZDE

"Německo může vyjádřit svou solidaritu," řekla Merkelová a dodala, že už dala jasně najevo, že Německo je zde, aby pomohlo a ukázalo pochopení. V podstatě tak zopakovala slova, která už tento týden pronesla, když v médiích vrcholily spekulace, že Evropská unie připravuje pro Řecko nějakou formu finanční pomoci.

Merkelová se i dnes vyhnula formulaci, že by Německo pomohlo Řecku alespoň do budoucna finančně. "Řecko a Německo budou spolupracovat na další modernizaci Řecka," řekla Merkelová a dodala: "Máme pochopení jeden pro druhého". Atény prý mohou počítat s tím, že jim Německo poskytne odbornou pomoc.

Návrh na úsporná opatření parlament schválil

Merkelová si znovu neodpustila poznámku na adresu spekulantů. Tento týden o nich už jednou hovořila a varovala, že krize v Řecku nesmí sloužit jako záminka k tomu, aby se rozpoutaly debaty na téma odchodu Řecka z eurozóny.

Řecký parlament v pátek podle očekávání schválil návrh úsporných opatření v objemu 4,8 miliardy eur (asi 123,7 miliardy Kč), který ve středu předložila tamní vláda. Návrh počítá s nižšími výdaji rozpočtu a jeho cílem je snížit dluhové zatížení Řecka. Informovala o tom dnes agentura AP. 

Řecko se nyní potýká s vysokými dluhy a vysokým rozpočtovým deficitem. Země ve středu přijala další úsporná opatření v objemu 4,8 miliardy eur (asi 123,7 miliardy Kč), což odpovídá asi dvěma procentům hrubého domácího produktu. O dalších úsporách Atény rozhodly už dříve. Utahování opasků ale bojkotuje velká část občanů, takže Řeckem zmítá vlna stávek.