Stovky Moskvanů dnes v ruské metropoli demonstrovaly za zásadní reformu ruské policie stíhané skandály a za odstoupení ministra vnitra Rašida Nurgalijeva. Přísně střeženou akci na rozdíl od dřívějších pochodů úřady nezakázaly.

Rusové si stěžují hlavně na to, že policie nestíhá prominenty a překračuje své pravomoci při zásazích vůči bezúhonným lidem. Podle agentury DPA bylo zadrženo sedm "narušitelů" akce.

Na Triumfálním náměstí v Moskvě se sešli příznivci opozičního hnutí Solidarita, kterou založil bývalý světoznámý šachista Garri Kasparov, a další zástupci liberální mimoparlamentní opozice.

Účastníci shromáždění nesli plakáty se sloganem: "Důstojné platy pro důstojnou policii", což by podle nich také zamezilo četným případům korupce mezi policisty.

Pověst jako na západě

"Hlavním cílem by mělo být to, aby měla ruská policie jednou takovou pověst jako policie v západních zemích," citovala agentura DPA známého aktivistu Lva Ponomarjova, který stojí v čele hnutí Za lidská práva.

Ponomarjov také volal po lepším sociálním zajištění policistů v souvislosti s plánovaným propouštěním z řad strážců pořádku. Propuštěné je třeba podporovat při hledání nového místa, jen tak se lze podle něj vyhnout sociálnímu napětí.

Jen v Moskvě 1500 hříšníků z řad policie

Ruskou policii poslední dobou pronásleduje série skandálů, které odstartovalo loni na jaře krveprolití spáchané v moskevské samoobsluze policejním náčelníkem majorem Denisem Jevsjukovem, jenž byl nedávno odsouzen na doživotí za dvojnásobnou vraždu a pokus o vraždu dalších 22 lidí.

Od té doby média prakticky denně referují o zločinech, korupci a svévoli strážců pořádku. Jen v Moskvě policie přiznává, že loni byla nucena propustit ze svých řad na 1500 strážníků kvůli různým proviněním.

Související